Connect with Us

Basha fsheh diplomën/ Ja çfarë ka deklaruar

Aktualitet

Basha fsheh diplomën/ Ja çfarë ka deklaruar

Publikuar

-

Nga kamarier në Rinas dhe përkthyes në Kosovë, befas Lulzim Basha e gjeti veten në politikën shqiptare dhe sot është kreu i Partisë Demokratike.

Lulzim Basha iu bashkua Partisë Demokratike, në janar të vitit 2004 si Koordinator i Komitetit të Orientimit të Politikave (KOP) në Partinë Demokratike, ndërsa në maj të po këtij viti u bë anëtar i kryesisë.

Por, që nga viti 2004 kur befas iu fut politikës, Lulzim Bash aka mbajtur një sër detyrash publike, si deputet, ministër e deri kryetar i opozitës.

Në vitin 2005 u zgjodh deputet i Kuvendit të Shqipërisë, në 2017 u zgjidh ministër i Jashtëm e më pas Ministër i Punëve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit, ku u përfshi në jo pak skandale, siç është ajo e marrëveshjes me Greqinë apo edhe abuzimi me fondet në Rrugën e Kombit.

Në vitin 2009 u zgjodh ministër i Brendshëm, ndërsa në korrik të vitit 2013, pas dorëheqjes së Sali Berishës u bë kryetar i Partisë Demokratike.

Ndërsa, sot Basha pretendon se ka mbështetjen e shumicës së shqiptarëve dhe se nesër do jetë kryeministri i vendit.

Por, pretendenti ynë për kryeministër, edhe pse ka mbajtur një sërë funskionesh publike, sërish nuk pranon të bëjë transparencë në lidhje me diplomimin e tij.

CNA.al i ka drejtuar në sërë kërkesash Lulzim Bashës të na japë autorizimin, në mënyrë që Universiteti në Hollandë, ku pretendon Basha se ka mbaruar studimet, të na japë informacionin që kërkojmë. Gjithçka në funksion të transparencës dhe informimit të publikut. Por, Lulzim Basha vazhdon të heshtë.

Sipas një lajmi që qarkulloi në media vitin e kaluar, thuhet se Lulzim Basha e ka filluar shkollën në vitin 1993 dhe e ka përfunduar në vitin 2005. Në  6-të vitet e para ka mundur të sigurojë një diplomë 1-vjeçare përgatitore, këtë më pas e ka përdorur kur ka punuar për UNMIK në Kosovë. Dhe për të përfunduar studimet i janë dashur plot 12 vjet.

Por, në deklarimet që ka bërë vetë kreu i PD-së, studimet në universitetin e Utrecht në Hollanë kanë zgjatur prej vitit 1993-2000. Pra, 7 vjet, studime këto të kryera me paratë e Soros, kuptohet.

Por, nëse Lulzim Basha nuk ka gënjyer në formularin që ka plotësuar vetë në kohën që kandidonte për deputet në qarkun e Tiranës, në vitin 2017, le të bëjë transparencë dhe të na japë autorizimin që kërkon Universitetit Utrecht në Holandë.

Nëse kreu i Republikës së re pretendon të jetë kryeministri i Shqiptarëve, duhet të jetë transparent para tyre. Shqiptarët nuk duan të qeverisen nga një tjetër “Edi Ramë”./ CNA.al

Skandal, 12 vjet për t’u diplomuar/ Lulzim Basha fsheh shkollimin

12 vjet për t’u diplomuar/ Pse Lulzim Basha fsheh diplomën e shkollës së lartë?

Basha dy muaj që fsheh diplomën/ CNA.al i dërgon letrën e dytë

Basha fsheh diplomimin/ CNA.al nuk i ndahet

Një i pashkollë pretendent për kryeministër?/ Pse Basha fsheh diplomën

Zbulohet pse hesht kreu i PD-së/ Basha u shkollua me paratë e Soros

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ish-futbollisti austriak del bllof/ Zbulohet e vërteta e akuzave ndaj Takaj dhe Skënderbeut

Publikuar

-

Nga

Lajmi që u përhap me shpejtësi këtë javë nga të gjitha mediat ishin akuzat e Sanel Kuljiç, ish-futbollisti i kombëtares austriake, që pretendon se drejtuesit e Skënderbeut janë të përfshirë në trukime ndeshjesh në kampionatin austriak. Madje, ai shkon dhe më tutje ku thotë se i rrezikohet jeta.

Për këtë arsye, Gerhard Takaj, djali i presidentit Ardian Takaj, ka udhëtuar drejt Austrisë dhe ka dhënë për gazetën “Krone”, e cila publikoi intervistën e Kuljiç, provat se korçarët nuk kishin gisht në këtë mes.

Takaj, përmes ndërmjetësimi të Roland Luçit, ish-futbollist shqiptar që jeton në Austri prej 30 vitesh tregon se Kuljic e ka bërë gjithë këtë gjë për interesa dhe përftim personal.

“Babai im është i frikësuar dhe ndjehet i shqetësuar për sigurinë e tij. Mohoj të kemi ndonjë kontakt apo njohje me Kjuliç. Kush e di se çfarë gjëje tjetër janë në gjendje të bëjnë njerëz si Kuljiç, me aludime të tilla? Ai akuzohet për zhvatje dhe shpifje”.

Kuljic, në tetor të vitit 2014 u përfshi në skandalin më të madh të basteve në Austri. Ai akuzua për mashtrime, zhvatje dhe për kërcënime. Në fund te hetimeve dhe gjykimit u dënua me 5 vite burg.

“Ai e di se ne ende po luftojmë kundër vendimit të UEFA-s, e di se çdo gjë që ku përmendemi negativisht është e keqe për ne. Ai dhe personat që e mbështetin deshën të përdorin këtë metodë për të na zhvatur para. Ndaj ne po flasim me avokatë në Austri, duam ta padisim për zhvatje dhe shpifje dhe prishje imazhi”, vazhdon Takaj.

Gjithashtu ai foli edhe për videon ku dukej Kjuliç në “Tropikal Resort”.

“Si mund të jetë i frikësuar një person kur vjen në hotelin e Presidentit dhe stadiumin e tij? Kjo është apsolutisht qesharake”, shprehet Takaj.

CNA.al publikon ekskluzivisht dy videot në fjalë, ku duket qartë që askush nuk i ka bërë presion apo kërcënuar siç pretendon ai.

Kjo nuk është hera e parë që ekipin e Skënderbeut dhe drejtuesit e tij mundohen t’i përbaltin sa më shumë brenda dhe jashtë vendin, për suksesin që arritën në Kupat e Europës duke bërë krenar gjithë shqiptarët, por duke zemëruar edhe disa të të tjerë. Nuk duhet shumë për të kuptuar që qëllimi i këtyre gazetave, mediave dhe personazheve të tyrë komikë është të zhvatin ku dhe sa të mundin para, pa pyetur për dëmin moral, monetar dhe jo vetëm mbi palët e përmendura në to. /CNA.al

https://sport.cna.al/2019/09/12/akuzat-per-kercenim-nga-austria-reagon-ardjan-takaj/

https://sport.cna.al/2019/09/12/skandali-i-trukimeve-media-austriake-permend-presidentin-e-skenderbeut/

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi: Drejtori makinën e shkollës ja ka dhënë gruas

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka denoncuar drejtorin e një shkolle në Durrës që sipas qytetarit dixhital makinën e shkollës ja ka dhënë gruas.

Postimi i plote i Berishes:

Drejtori i shkolles se mesme profesionale ben te lumtur nusen me nje makine te shkolles.
Akuzohet per vjedhje dhe shperdorime te tjera.

Lexoni mesazhin e mesuesit dixhital. sb

Zoti berisha pershendetje.jam nje mesues qe jap mesim ne shkollen profesionale beqir cela durres.doja te ndaja me ju dhe me publikun disa mangesi te qellimshme ne kete shkolle.kjo shkolle qe nxjerr nxenes profesionist qe i sherbejne tregut te punes ne shqiperi dhe jashte saj .ka 3 vite qe drejtohet nga nje drejtor z fatmir merkuri i cili eshte nje militant i partise socialiste qe nuk ka arsim perkates per kete fetyre ose me sakt nuk e ka mbaruar akoma shkollen e larte.eksperienca e tij ne arsim eshte 0.ai u vu ne detyre pasi sherbeu si ushtare i betuar i Vangjush Dakos .puna e tij e meparshme ka qene shiste kepuce ne tregun e durresit.keto vite ai e ka kthyer kete shkolle ne baze te partise socialiste.ku ka punesuar ne vende te mesuesve profesionist militante partie pa arsimin perkates dhe pa njohuri ne lenden qe ato japin mesim.kuptohet vet sa te pregatitur po dalin nxenesit keto vitet e fundit.nje tem tjeter eshte vjedhja e fondeve qe vijne per kete shkolle .posi asaj i duhet nje baze materiale e konsiderueshme per cdo vit shkollor.keto materiale qe blihe i ngarkohen mrsuesve te praktikes me 6 apo 8 fishin e vleres reale.domethene nje kif kamje makine nga 23.000 leke tereja vjen ne shkolle me nje vlere 90. 000 leke te reja .keto manipulime apo vjedhje sido qe te quhen.ai i kryen me magazijeten e shkolles dhe me ndrejtoren Z M Zh dhe keto te dyja militante ke partise socialiste.pervec ketyre te larte permendura drejtori i shkolles ka nxjerr n ga shkolla nje makine golf 5 dhe ja ka dhene ne perdorim nuses se tij.gje qe absolutishte nuk lejohet.nje sasi e konsiderueshme nafte dhe benzine duhet te vije ne shkolle.por tollonat shiten rruges .shume mesues te lidhur me drejtorine kryejne mit marrje nxenesve per te kaluar klasen.etj me respekte doktor dhe te lutem anonim .besoj ky mesazh nuk do bjeri ne vesh te shurdher.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Makina përplas këmbësoren/ Në gjëndje të rëndë 47-vjeçarja

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë  ka ndodhur ditën e sotme  në “Patos fshat”.

Një mjet tip “Audi” ka përplasur këmbësoren A.M 47-vjeçe.

Drejtuesi i mjetit është larguar nga vendngjarja.

Mësohet se A.M ndodhet në gjëndje të rëndë në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: