Connect with Us

12 vjet për t’u diplomuar/ Pse Lulzim Basha fsheh diplomën e shkollës së lartë?

Aktualitet

12 vjet për t’u diplomuar/ Pse Lulzim Basha fsheh diplomën e shkollës së lartë?

Publikuar

-

Kryetari i Partisë Demokratike ditët e fundit është përfshirë në një skandal, atë të faktit se i është dashur 12 vite për të përfunduar universitetit.

Në CV-në e tij zyrtare, Basha shkruan se ka filluar shkollën në vitin 1993, ndërsa nuk thotë kurrë kur e ka përfunduar, por deklaron se nga viti 1999 punoi në Kosovë.

Dokumenti i Universitetit, publikuar nga portali prane PD

Së fundi një portal pranë tij dhe familjes së tij publikoi një përgjigje dhe një dokument nga universiteti i Ultreht, i cili shkruante se Lulzim Basha në vitin ’99 kishte mbaruar vetëm vitin e parë përgatitor. Pra në 6 vite Luli mori vetem diplomën përgatitore.

Më tej dokumenti i universitetit të Ultreht thotë se nga viti ‘99-2005 ai mbylli studimet master. Në ato vite sistemi universitar nuk ka qenë Bolonja, pra bachelor 3 vjecar plus 2 vite master, por sistemi 4-vjeçar. Sipas po të njëjtit dokument rezulton që Luli të ketë studiuar 6 vite pasi kishte bërë më parë 6 vite të tjera për një diplomë përgatitore 1-vjeçare.

Për të përfunduar sistemin 4-vjeçar sërish ju deshën 6 vite dhe këtë me korrespondencë në rast se ka pasur, pasi ai vetë ka deklaruar se nga viti ‘99-2004, kur ju bashkua KOP dhe PD ishte me punë në Kosovë.

Sistemi i vjetër 4-vjeçar universitar i përfunduar është i barazvlefshëm me 3+2 të Bolonjës, pra të njihet master profesional.

Përtej çdo paragjykimi nga lexuesit apo mërzie për militantët e PD-së, që tashmë e shohin “lakuriq” kryetarin e tyre për të disatën herë si mashtrues. Me dokumentin dhe sqarimin e mediave të tij, që donin të hiqnin vetullat dhe nxorën sytë dalin shumë pikpyetje, të cilat i sqaron vetëm Luli, ose shumë shpejt CNA.al do çojë gazetarë për ta investiguar të plotë këtë skandal. Që të na kursejë shpenzimet, mjafton që Luli të publikojë diplomat, të sqarojë afatet, të thotë të vërtetën dhe kështu qetësohen të gjithë dhe sqarohen edhe pyetjet e mëposhtme.

Nga viti 1993-1999 kush e financoi shkollimin e Lulzim Bashës?

Cfarë studimesh kreu këto 6 vite?

A ka përfituar bursë nga SOROS?

Përfundoi Bachelor apo universitet 4-vjecar në 12 vite?

Kur hyri në KOP kishte apo jo diplomë?

Kishte apo jo diplomë kur kandidoi si deputet?

Këto janë disa pyetje që do ja kujtojmë shpesh kreut të PD-së do i shtojmë dhe të tjera, e në rast se nuk përgjigjet por e kalon në heshtje ashtu siç i pëlqen atij të mbulojë skandalet që i plasin, do ja sqarojmë ne të gjitha me një investigim të plotë./CNA.al

Lulzim Basha ka gënjyer edhe për shkollën e lartë/ Me korrespodencë dhe i ka zgjatur 12 vite

KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

Ish-futbollisti austriak del bllof/ Zbulohet e vërteta e akuzave ndaj Takaj dhe Skënderbeut

Publikuar

-

Nga

Lajmi që u përhap me shpejtësi këtë javë nga të gjitha mediat ishin akuzat e Sanel Kuljiç, ish-futbollisti i kombëtares austriake, që pretendon se drejtuesit e Skënderbeut janë të përfshirë në trukime ndeshjesh në kampionatin austriak. Madje, ai shkon dhe më tutje ku thotë se i rrezikohet jeta.

Për këtë arsye, Gerhard Takaj, djali i presidentit Ardian Takaj, ka udhëtuar drejt Austrisë dhe ka dhënë për gazetën “Krone”, e cila publikoi intervistën e Kuljiç, provat se korçarët nuk kishin gisht në këtë mes.

Takaj, përmes ndërmjetësimi të Roland Luçit, ish-futbollist shqiptar që jeton në Austri prej 30 vitesh tregon se Kuljic e ka bërë gjithë këtë gjë për interesa dhe përftim personal.

“Babai im është i frikësuar dhe ndjehet i shqetësuar për sigurinë e tij. Mohoj të kemi ndonjë kontakt apo njohje me Kjuliç. Kush e di se çfarë gjëje tjetër janë në gjendje të bëjnë njerëz si Kuljiç, me aludime të tilla? Ai akuzohet për zhvatje dhe shpifje”.

Kuljic, në tetor të vitit 2014 u përfshi në skandalin më të madh të basteve në Austri. Ai akuzua për mashtrime, zhvatje dhe për kërcënime. Në fund te hetimeve dhe gjykimit u dënua me 5 vite burg.

“Ai e di se ne ende po luftojmë kundër vendimit të UEFA-s, e di se çdo gjë që ku përmendemi negativisht është e keqe për ne. Ai dhe personat që e mbështetin deshën të përdorin këtë metodë për të na zhvatur para. Ndaj ne po flasim me avokatë në Austri, duam ta padisim për zhvatje dhe shpifje dhe prishje imazhi”, vazhdon Takaj.

Gjithashtu ai foli edhe për videon ku dukej Kjuliç në “Tropikal Resort”.

“Si mund të jetë i frikësuar një person kur vjen në hotelin e Presidentit dhe stadiumin e tij? Kjo është apsolutisht qesharake”, shprehet Takaj.

CNA.al publikon ekskluzivisht dy videot në fjalë, ku duket qartë që askush nuk i ka bërë presion apo kërcënuar siç pretendon ai.

Kjo nuk është hera e parë që ekipin e Skënderbeut dhe drejtuesit e tij mundohen t’i përbaltin sa më shumë brenda dhe jashtë vendin, për suksesin që arritën në Kupat e Europës duke bërë krenar gjithë shqiptarët, por duke zemëruar edhe disa të të tjerë. Nuk duhet shumë për të kuptuar që qëllimi i këtyre gazetave, mediave dhe personazheve të tyrë komikë është të zhvatin ku dhe sa të mundin para, pa pyetur për dëmin moral, monetar dhe jo vetëm mbi palët e përmendura në to. /CNA.al

https://sport.cna.al/2019/09/12/akuzat-per-kercenim-nga-austria-reagon-ardjan-takaj/

https://sport.cna.al/2019/09/12/skandali-i-trukimeve-media-austriake-permend-presidentin-e-skenderbeut/

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Denoncimi: Drejtori makinën e shkollës ja ka dhënë gruas

Publikuar

-

Nga

Ish-kryeministri Sali Berisha, ka denoncuar drejtorin e një shkolle në Durrës që sipas qytetarit dixhital makinën e shkollës ja ka dhënë gruas.

Postimi i plote i Berishes:

Drejtori i shkolles se mesme profesionale ben te lumtur nusen me nje makine te shkolles.
Akuzohet per vjedhje dhe shperdorime te tjera.

Lexoni mesazhin e mesuesit dixhital. sb

Zoti berisha pershendetje.jam nje mesues qe jap mesim ne shkollen profesionale beqir cela durres.doja te ndaja me ju dhe me publikun disa mangesi te qellimshme ne kete shkolle.kjo shkolle qe nxjerr nxenes profesionist qe i sherbejne tregut te punes ne shqiperi dhe jashte saj .ka 3 vite qe drejtohet nga nje drejtor z fatmir merkuri i cili eshte nje militant i partise socialiste qe nuk ka arsim perkates per kete fetyre ose me sakt nuk e ka mbaruar akoma shkollen e larte.eksperienca e tij ne arsim eshte 0.ai u vu ne detyre pasi sherbeu si ushtare i betuar i Vangjush Dakos .puna e tij e meparshme ka qene shiste kepuce ne tregun e durresit.keto vite ai e ka kthyer kete shkolle ne baze te partise socialiste.ku ka punesuar ne vende te mesuesve profesionist militante partie pa arsimin perkates dhe pa njohuri ne lenden qe ato japin mesim.kuptohet vet sa te pregatitur po dalin nxenesit keto vitet e fundit.nje tem tjeter eshte vjedhja e fondeve qe vijne per kete shkolle .posi asaj i duhet nje baze materiale e konsiderueshme per cdo vit shkollor.keto materiale qe blihe i ngarkohen mrsuesve te praktikes me 6 apo 8 fishin e vleres reale.domethene nje kif kamje makine nga 23.000 leke tereja vjen ne shkolle me nje vlere 90. 000 leke te reja .keto manipulime apo vjedhje sido qe te quhen.ai i kryen me magazijeten e shkolles dhe me ndrejtoren Z M Zh dhe keto te dyja militante ke partise socialiste.pervec ketyre te larte permendura drejtori i shkolles ka nxjerr n ga shkolla nje makine golf 5 dhe ja ka dhene ne perdorim nuses se tij.gje qe absolutishte nuk lejohet.nje sasi e konsiderueshme nafte dhe benzine duhet te vije ne shkolle.por tollonat shiten rruges .shume mesues te lidhur me drejtorine kryejne mit marrje nxenesve per te kaluar klasen.etj me respekte doktor dhe te lutem anonim .besoj ky mesazh nuk do bjeri ne vesh te shurdher.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Makina përplas këmbësoren/ Në gjëndje të rëndë 47-vjeçarja

Publikuar

-

Nga

Një ngjarje e rëndë  ka ndodhur ditën e sotme  në “Patos fshat”.

Një mjet tip “Audi” ka përplasur këmbësoren A.M 47-vjeçe.

Drejtuesi i mjetit është larguar nga vendngjarja.

Mësohet se A.M ndodhet në gjëndje të rëndë në spital./CNA.al

LEXO TE PLOTE