LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama paralajmëron administratën/ “Dhjetra punonjës sot janë në halle Prokurorie”

21 Prill 2018, 11:26, Aktualitet CNA
Rama paralajmëron administratën/ “Dhjetra punonjës sot

?Kur qytetari bën ankesën, ankesa merret nga ministri. Personat që identifikohen si përgjegjës për dosjet ndëshkohen.

Janë dhjetra e dhjetra punonjës që sot janë në halle prokurorie, sepse kanë vonuar përgjigjet. Janë me dhjetëara punonjës administrate që janë parlajmëruar për përgjegjësitë e pjesshme?, kështu është shprehur kreu I qeverisë Edi Rama, nga qyteti I Lushnjes, teksa është ndalur në kuadër të thellimit të procesit të bashkëqeverisjes me qytetarët.

Sipas tij bashkëqeverisja është një mekanizëm i garantuar që fuqizon qytetarin dhe një pasqyrë e vullnetit të qeverisë për të reaguar në kohë reale në mbështetje të qytetarëve.

Rama dha disa shembuj konkretë funksionarësh publikë të shkarkuar nga puna, për shkak të zvarritjes së ofrimit të shërbimeve për qytetarët.

?E keni parë besoj, ose kush nuk e ka parë duhet ta dijë, se ministrja e drejtësisë ka dalë dy herë dhe ka informuar publikun, jo për sa ankesa janë zgjidhur, por sa individë janë ndëshkuar. Këta individë janë punonjës zyrash, Aluizni, hipoteka, etj. Janë ata shkaku i vonsës së një dhënie dokumenti për qytetarët.

Pra kanë një presion nga lart dhe nga poshtë për parazitët në administratë. Ai që të kërkon të drejtën e tij te sporteli, mund të të shkarkojë nga detyra nëse shkruan te platforma?,- u shpreh Edi Rama. /CNA.al

Lajmet e fundit nga