LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulm terrorist/ 25 të vdekur dhe mbi 30 të plagosur

29 Tetor 2017, 10:28, Aktualitet CNA

Të paktën 25 persona humbën jetën dhe më shumë se 30 të tjerë kanë mbetur të plagosur, pasi dy makina të mbushura me eksploziv kanë shpërthyer dhe disa persona të armatosur kanë sulmuar një hotel në kryeqytetin somalez.

Lajmin e ka bërë të ditur policia locale e cila ka ka deklaruar se pas shpërthimit, personat e armatosur rrethuan hotelin ?Nasahablood 2?, i cili frekuentohej edhe nga zyrtarë qeveritarë.

?Ekipet e shpëtimit arritën të nxirrnin nga hoteli më shumë se 30 persona të plagosur, përfshirë një ministër dhe një klerik të njohur. Gjatë rrethimit që zgjati 10-orë, një militant hodhi veten në erë duke shkaktuar pasoja ende të panjohura?, ka thënë oficeri i policisë, Mohamed Dahir.

Në mes të 25 viktimave, u konfirmua edhe vdekja e Abdinasir Mohamed Garane, ish-zëvendësministër i Bujqësisë si edhe një zyrtar i lartë policie.

Është raportuar se përgjegjësinë për sulmin e ka marrë grupi terrorist Al-Shabaab. /CityNews

 

Lajmet e fundit nga