LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Studenti pyet profesorin për teknikën e të joshurit femra/ Surprizohet nga përfundimi

28 Tetor 2017, 20:00, Aktualitet CNA

Pra, ekziston gjithmonë një  vajzë  e bukur që ju do të dëshironi të dilni në takim me të. Problemi është, nuk keni aftësi kur bëhet fjalë për bindje. Çfarë duhet të bëni?  Pse të mos marrësh filozofinë  e profesorit  të  anglishtes!

Ndonjëherë, teoritë e provuara dhe të besuara akademike të retorikës janë mënyra e vetme.

Kur përdoruesi i Twitter Jake shkoi tek profesori i tij për ta ndihmuar në mënyrën se si të pyeste një vajzë për të dalë në takim me të, ai i bëri një plan gjithëpërfshirës të bazuar në tre mënyrat thelbësore të bindjes: Ethos, Pathos dhe Logos.

Ethos është mjeti i krijimit të kredibilitetit apo karakterit të folësit.  Pathos është një apel për emocionet e audiencës . Së fundi Logos, logjika e situates.

Duke vënë të gjitha së bashku, Jake tërheq projekt propozimin e takimit me një kryevepër të teksteve bindëse, të ndihmuar dhe të përkrahur nga profesori i tij i anglez, duke përdorur teoritë klasike që kanë funksionuar që nga kohët e Aristotelit. Kush tha se profesorët janë të mërzitshëm?/CityNews

Lajmet e fundit nga