LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjermanët e Merkelit sjellin dështimet e qeverisë Rama/ Në dyshim fillimi i negociatave me BE-në

28 Tetor 2017, 18:24, Aktualitet CNA

?Fondacioni «Konrad Adenauer», i cili është i afërt me partinë e kancelares gjermane Angela Merkel, kritikon mungesën e rezultateve të qeverisë shqiptare në luftimin e korrupsionit.  Fondacioni, po ashtu, shprehet i habitur se si shqiptarët i durojnë zyrtarët e korruptuar. Përballë kësaj situate shumë ekspertë nuk janë të bindur nëse Shqipëria do të fillojë vitin e ardhshëm negociatat për anëtarësim në BE?, shkruan ndwr tw tjera nw njw shkrim tw titulluar:  ?Të gjitha dështimet e qeverisë së Edi Ramës, sipas Fondacionit politik gjerman?, analisti kosovar Enver Robelli, duke ju referuar raport-analizws mw tw fundit tw Fondacionit gjerman.

Ato çka Robelli sjell nw raportimin e tij janw krejtwsisht tw kundwrta me pretendimet e maxhorancws qeveriswse, madje duke pwrmbysur shumw nga arritjet e propaganduara tw qeverisw.

Raporti i analizws wshtw  publikuar të premten dhe ka nw qendwr performancën e qeverisë së Tiranës. Ai përmban kritika të ashpra ndaj kabinetit të Edi Ramës për shkak të rezultateve të mangëta në betejën për ta bërë Shqipërinë njw shtet funksional.

? Që nga viti 2014 Tirana po pret fillimin e negociatave për anëtarësim dhe kryeministri Rama po tregohet gjithnjë e më nervoz në biseda me gazetarë perëndimorë për gjoja arrogancën e BE-së. Në përgjigjet e Ramës krijohet përshtypja sikur ai mendon se BE duhet të negociojë për t?u anëtarësuar në Shqipëri dhe jo e kundërta. Qeveria e Ramës po pret Raportin e Progresit që do të publikohet në mars dhe po shpreson se BE do të hap portat për të filluar negociatat për anëtarësim?, shkruan Robelli, qw duke ju referuar raportit tw Fondacionit politik «Konrad Adenauer» thekson se:

?Gjasat që kjo të ndodhë me të vërtetë nuk janë të sigurta. Një rol të rëndësishëm në marrjen e vendimit për fillimin e negociatave do ta ketë sidomos parlamenti gjerman. Në vjeshtë të vitit 2016 grupi parlamentar i partive CDU dhe CSU dërgoi një mision në Tiranë për mbledhjen e fakteve. Misioni arriti në përfundim se Shqipëria nuk ka ecur aq shumë përpara sa i përket plotësimit të pesë kritereve kyçe për fillimin e negociatave dhe pritjeve të tjera sa i përket reformës zgjedhore dhe dekriminalizimit. Reforma e drejtësisë është miratuar në korrik, por procesi i ashtuquajtur i Vettingut ende nuk ka filluar së zbatuari.

Fondacioni gjerman thekson se, para ose pas, publikimit të Raportit të Progresit të BE-së pritet që grupi parlamentar i CDU-së dhe CSU-së të dërgojë në Shqipëri një mision të ri për mbledhjen e fakteve. Mbetet të shihet nëse të arriturat e deritanishme në Shqipëri, të cilat Fondacioni i quan modeste, do t?u mjaftojnë vendeve anëtare të BE-së për të filluar negociatat me BE-në…?. /CityNews

Lajmet e fundit nga