LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rama nuk e mbajti premtimin/ Zyrtarët më të lartë të emëruar pa konkurs

28 Tetor 2017, 19:15, Aktualitet CNA

Në raport-analizën e Fondacionit gjerman ?Konrad Adenauer?, i afërt  me partinë e kancelares gjermane Angela Merkel, një tjetër kritik e ashpër ndaj qeverisë Rama-2 vjen edhe për mënyrën e punësimit të zyrtarëve shtetërorë nën ndikimin e qeverisë.

Mes viteve 2013-2016 ndikimi politik i të emëruarve në administratën e qeverisë së koalicionit PS-LSI kryesisht është heshtur. Ndonëse në marrëveshjen e 18 majit 2017 shefi i Partisë Socialiste Edi Rama dhe kryetari Partisë Demokratike Lulzim Basha u pajtuan t?i japin fund punësimeve politike, pas zgjedhjeve parlamentare Rama:

«Qeveria e re edhe më tutje i ka emëruar pa konkurs zyrtarët më të lartë nëpër ministri dhe drejtorët e administratës publike», theksohet në analizën e fondacionit gjerman./CityNews

Lajmet e fundit nga