LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ekskluzive/Përfundon video-konferenca e ndërkombëtarëve me PD/Ja çfarë u diskutua

2 Maj 2017, 18:36, Aktualitet CNA

Sapo ka përfunduar video-konferenca e përfaqësuesve të lartë të BE dhe PPE me grupin parlamentar të Partisë Demokratike.

Mësohet se video-konferenca nuk ka qenë një fjalim i dy personaliteteve Joseph Daul dhe Johanes Hahn, por një debat me kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Dy përfaqësuesit ndërkombëtarë e kanë shprehur shqetësimin e tyre në lidhje me situatën e krijuar në Shqipëri nga droga, të cilën e kanë quajtur një shqetësim real të opozitës. Të dy përfaqësuesit e BE dhe PPE kanë qenë në të njëjtën qëndrim, për zgjedhjet e ardhshme në Shqipëri, duke kërkuar që Basha të ndjekë rrugët institucionale dhe të ulet në tryezën e negociatave për të gjetur zgjidhje.

Ata kanë garantuar se oferta e 20 prillit, por edhe disa shtesa të tjera, do të zbatoheshin dhe i vetmi opsion për ta ka qenë pjesëmarrja e PD në zgjedhje dhe gjejtja e rrugës me bisedime ne tryezë.

Në përfundim CityNews mësoi se zyrtarët ndërkombëtarë i kanë thënë Bashës: Hyrë në zgjedhje, ose mban përgjegjësi!/CityNews

Lajmet e fundit nga