LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Maqedoni/ Eurodeputetët përshëndesin zgjedhjen e shqiptarit Xhaferi kryeparlamentar

2 Maj 2017, 17:24, Aktualitet CNA

Eurodeputetët  Eduard Kukan, Knut Flekenshtajn dhe Ivo Vajgl, të cilët kanë qenë ndërmjetësit në marrëveshjen e Përzhinos në korrik 2015, në një deklaratë të përbashkët të ditës së sotme i përsëritën presidentit Gjorge Ivanov të respektojë vullnetin e shumicës parlamentare si dhe ndëshkimin e të gjithë personave përgjegjës që kanë përgjegjësi kriminale politike për nxitjen e ushtrimin e dhunës në Parlament. .

?Hetimi zyrtar duhet që në mënyrë efektive të identifikojë dhe ndjek penalisht autorët e këtyre sulmeve kriminale të papranueshme. Përgjegjësi politike duhet gjithashtu të përcaktohet dhe të ketë pasojat e duhura për parandalimin e aktiviteteve të tilla jodemokratike?, përcjell TetovaSot, komunikatën e tre eurodeputetëve Vajgl, Kukan dhe Flekenshtajn.

Lajmet e fundit nga