LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kryeparlamentari shqiptar/ Ultimatum Presidentit dhe Kryeministrit maqedonas

2 Maj 2017, 14:30, Aktualitet CNA

Kryetari i ri i Kuvendit të Maqedonisë, Talat Xhaferi është i vetmi kryetar legal dhe legjitim i Kuvendit. Artikulimi vjen nga vetë Xhaferi nëpërmjet ekranit të televizionin shetëror kroat? HRT?, transmeton tetova sot. Duke vijuar: Xhaferi i ka dhënë afat dhjetë ditor Presidentit Ivanov,për ti dhenë  mandatin shumicës parlamentare për të formimin e qeverinë e re.

?Në qoftë se Ivanovi nuk ia jep mandatin shumicës parlamentare për formimin e qeverisë, atëherë ai do të kryejë vepër penale. Këtë ai duhet patjetër ta bëjë pasi Kushtetuta dhe ligjet nuk njohin mosveprim të tillë?, tha Xhaferi për HRT.

I pyetur nëse : ?deklarata e Tiranase? rrënon sovranitetin e Maqedonisë, Xhaferi ka thënë se nuk bëhet fjalë për asnjë deklaratë por për një marrëveshje ndërmjet partive për bashkëpunim paszgjedhor.

?Kaosi në Maqedoni është i motivuar politikisht për shkak të mosgatishmërisë së dorëzimit të pushtetit. Për këtë më përgjegjës direkt është Gruevski dhe indirekt Ivanov?, tha Xhaferi./CityNews

Lajmet e fundit nga