LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Shpërthen Monika Kryemadhi/I kërkoj Luan Ramës të tërhiqet

2 Maj 2017, 15:02, Aktualitet CNA

Deputetja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka kritikuar ditën e sotme bashkëpunëtorin dhe kolegun e saj Luan Rama.

Kritika e Kryemadhit erdhi menjëherë pas deklaratës së tij, ku shprehej i gatshëm në emër të LSI që të paguante gjobën e vënë nga KQZ sepse në listën e Tiranës të LSI kryesonin gra dhe vajza.

Në lidhje me këtë Kryemadhi i sqaroi kolegut të saj, Luan Rama se në fakt LSI është një parti vlerash dhe jo kuotash, si dhe i kërkoi të hiqte dorë nga vendimi i tij.

“Unë mendoj dhe besoj se LSI nuk është parti kuotash dhe as vasale e asnjë institucioni shtetëror. E them këtë me bindje, sidomos pasi u njoha me deklaratën e Luan Ramës, i cili u shpreh i gatshëm të paguajë gjobën që KQZ ka vënë për shkak se 3 emrat e parë në listën e kandidatëve për deputetë të LSI janë gra dhe vajza. Ndjej keqardhje dhe revoltë kur shoh që edhe një drejtues i lartë i partisë ku unë bëj pjesë mendon se përfaqësimi i grave në parlament është çështje kuotash.
Jo i dashur Luan, LSI është parti vlerash dhe nuk i ndan ato në bazë të gjinisë, por të kontributeve. Gjoba që je treguar i gatshëm të paguash në KQZ duhet ankimuar dhe denoncuar si një akt diskriminimi për punën dhe angazhimin që këto gra e vajza kanë dhënë për LSI, gjë që ti dhe unë e dimë më mirë se çdo KQZ apo institucion tjetër. Ndaj si mike dhe bashkëpunëtore, të kërkoj të tërhiqesh nga ky vendim dhe të bashkohesh me qëndrimin tim dhe të të gjithë grave dhe vajzave të LSI që kanë punuar dhe punojnë me zell dhe devotshmëri për një Shqipëri më të mirë. Sepse janë pjesë e asaj liste jo vetëm sepse e meritojnë, por edhe sepse me kontributin e tyre do të jenë aktive për të ndërtuar një jetë më të mirë për të gjithë ne.
Mikja dhe bashkëpunëtorja jote,
Monika Kryemadhi”, përfundon Kryemadhi./CityNews

Lajmet e fundit nga