LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kriza drejt zgjidhjes/Ja pikat ku bashkohen palët

2 Maj 2017, 15:19, Aktualitet CNA

Partia Demokratike dhe aleatët e saj kanë 74 ditë që protestojnë në çadër në ultimatumin e tyre për zgjedhje të lira e të ndershme dhe për qeveri teknike.

Megjithëse gjatë gjithë kësaj situate krize politike kanë ardhur shumë ndërkombëtarë, të cilët i kanë kërkuar Ramës e Bashës të ulen në dialog, ata nuk e kanë bërë një gjë të tillë dhe janë ulur me ndërkombëtarët në zyra të ndara.

Mirëpo ditën e sotme një thirrje e detyruar e presidentit Bujar Nishani dhe jo e ndërmarrë personalisht nga ai, ku i kërkonte Ramës dhe Bashës që të futen në dialog, ka bërë që palët të shprehin dakortësinë e tyre brenda 60 minutash.

Ndërsa mendohet se ky është fillimi i daljes nga kriza, ka një fakt tjetër që nuk thuhet publikisht. CityNews ka mësuar se palët në fakt për tu takuar kanë negociuar përpara se Presidenti Nishani të bënte thirrjen e tij, sot.

Ashtu siç njoftoi sot CityNews sipas burimeve dhe në bazë të marrëveshjes së palëve, zgjedhjet e përgjithshme nuk do të zhvillohen me 18 qershor, por do të shtyhen përreth një muaji dhe Basha do të marrë më shumë nga qeveria Rama sesa i ofroi pak ditë më parë David Mc Allister/CityNews

Lajmet e fundit nga