LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Ja si do të ngadalësohet plakja dhe do të shërohen sëmundjet e pashërueshme

20 Mars 2017, 16:01, Lifestyle CNA

Zbulimi i madh ? i përshkruar si ?Grail i shenjtë? i gjenetikës ? është përdorur që pjesërisht të rikthejë shikimin te minjtë e verbuar, gjendje e cila gjithashtu ka efekt mbi njerëzit.

Shkencëtarët kanë zbuluar një mënyrë të re për të ndryshuar AND-në, që mund të rregullojë ?gjenet e dëmtuara? në tru, të kurojë sëmundje të pashërueshme më parë dhe potencialisht të zgjasë jetëgjatësinë e njeriut.

Por teknika e re u lejon atyre për ta bërë këtë për herë të parë dhe mund të çojë në trajtime të reja për një gamë të sëmundjeve që lidhen me procesin e plakjes.

Një nga studiuesit, profesor Juan Carlos Izpisua Belmonte, nga Instituti Salk në SHBA, tha: ?Ne jemi shumë të ngazëllyer nga teknologjia që kemi zbuluar, sepse kjo është diçka që nuk e kemi bërë më parë.

?Aplikimet e mundshme të këtij zbulimi janë të mëdha.?

Qelizat në shumicën e indeve të një organi të rritur nuk ndahen, duke e bërë të vështirë për shkencëtarët që të bëjnë ndryshimet në ADN.

Por profesor Belmonte tha se: ?Për herë të parë, ne mund të hyjmë në qelizat që nuk ndahen dhe të modifikojmë ADN-në siç duam.

?Ne tani e kemi teknologjinë që na lejon të ndryshojmë AND-në e qelizave që nuk ndahen, për të rregulluar gjenet e dëmtuara të trurit, zemrës dhe mëlçisë.

?Kjo na lejon që për herë të parë të jemi në gjendje të ëndërrojmë shërimin e sëmundjeve që nuk mundeshim më parë, që është emocionuese?, tha profesor Belmonte. /CityNews

Lajmet e fundit nga