LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Britania ndalon zyrtarët e qeverisë të përdorin "Tik Tok-un"

16 Mars 2023, 17:04, Tech CNA

Britania ndalon zyrtarët e qeverisë të përdorin "Tik

Britania ka ndaluar përdorimin e "Tik Tok-ut" nga anëtarët e parlamentit dhe zyrtarët e qeverisë. 

Mediat e huaja raportojnë se aplikacioni TikTok, i cili është i popullarizuar në mesin e të rinjve është akuzuar nga kritikët e tij se ka lejuar autoritetet kineze të kenë akses në të dhënat e përdoruesve nga e gjithë bota.

TikTok e mohon këtë pretendim. Kur u pyet lidhur me deklaratat gjatë vizitës së tij të fundit në SHBA, kryeministri britanik Rishi Sunak tha se qeveria e tij e merr seriozisht sigurinë e pajisjes.

Shtëpia e Bardhë tashmë i ka ndaluar punonjësit federalë që të kenë aplikacionin në celularët e tyre. Hapa të ngjashëm janë ndërmarrë nga Komisioni Evropian dhe Qeveria e Kanadasë për punonjësit e tyre./CNA

Lajmet e fundit nga