LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Për të gjithë dashamirësit e muzikës klasike/ Apple sjell aplikacionin e ri

11 Mars 2023, 08:54, Tech CNA

Për të gjithë dashamirësit e muzikës klasike/ Apple

Pas muajsh heshtjeje, Apple ka shpallur zyrtarisht Apple Music Classical për iOS, i cili do të jetë i disponueshëm në fund të marsit.

Është një aplikacion streaming që është i specializuar në muzikën klasike që do të përmbajë miliona këngë.

Apple bleu Primephonic në 2021 për të sjellë muzikë klasike te abonentët e Apple Music pa asnjë kosto shtesë. Aplikacioni i ri do të përfshijë mbi 5 milionë këngë klasike, të ofruara në cilësi të lartë, si dhe qindra lista dëgjimi dhe albume ekskluzive nga emra legjendar.

Aplikacioni i Classical është më i thjeshtë se ai i Apple Music dhe përdoruesit do të jenë në gjendje të kërkojnë muzikë nga kompozitori, dirigjenti dhe më shumë. Kompania ka krijuar gjithashtu portrete dixhitale me rezolucion të lartë të kompozitorëve të famshëm, si Ludëig van Beethoven, Frédéric Chopin dhe Johann Sebastian Bach . 

Apple tha gjithashtu se po punon me artistë dhe institucione të muzikës klasike për të ofruar përmbajtje dhe regjistrime ekskluzive për abonentët e saj./Përshtatur nga CNA.al

 

 

Lajmet e fundit nga