LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lufta për çipat mes SHBA-së dhe Kinës/ Holanda, në lëvizje për të kufizuar eksportet

9 Mars 2023, 07:43, Tech CNA
Lufta për çipat mes SHBA-së dhe Kinës/ Holanda, në
Foto ilustruese

Qeveria holandeze ka bërë me dije se para sezonit të verës do të vendosë kufizime në eksportet e çipeve "më të avancuara" për të mbrojtur sigurinë e saj kombëtare, pas një lëvizjeje të ngjashme nga SHBA-ja.

Kjo do të përfshijë teknologjinë e prodhuar nga prodhuesi i pajisjeve të çipeve kompjuterike ASML.

ASML është një nga firmat më të rëndësishme në zinxhirin global të furnizimit me mikroçip.

Gjysmëpërçuesit, të cilët fuqizojnë gjithçka, nga telefonat celularë te pajisjet ushtarake, janë në qendër të një mosmarrëveshjeje të ashpër midis SHBA-së dhe Kinës.

"Ky është një hap para, një fitore e vërtetë për SHBA-në dhe gjithashtu një lajm shumë i keq për Kinën. Marrëdhëniet SHBA-Kinë janë të përkeqësuara. Kjo tregohet qartë", thapër "BBC" Dexter Roberts, një bashkëpunëtor i lartë në Think-tanku i Këshillit Atlantik me bazë në Uashington.

“Masat do të prekin teknologji shumë specifike në ciklin e prodhimit të gjysmëpërçuesve”, tha ministrja e tregtisë e vendit Liesje Schreinemacher.

“Holanda e konsideron të nevojshme për arsye sigurie kombëtare dhe ndërkombëtare që kjo teknologji të vihet nën kontroll sa më shpejt të jetë e mundur”, tha ajo në një letër drejtuar ligjvënësve.

Schreinemacher shtoi se qeveria holandeze kishte marrë në konsideratë zhvillimet teknologjike dhe kontekstin gjeopolitik, pa përmendur Kinën apo ASML.

Sipas rregullave të reja, kompanitë do të duhet të aplikojnë për licenca për të eksportuar teknologji duke përfshirë litografinë dhe depozitimin më të avancuar me ultraviolet të thellë (DUV).

ASML tha në një deklaratë se pret që kufizimet të zbatohen për "sistemet e saj më të avancuara DUV".

Kompania shtoi se "bazuar në njoftimin e sotëm, pritshmërinë tonë për politikën e licencimit të qeverisë holandeze dhe situatën aktuale të tregut, ne nuk presim që këto masa të kenë një efekt material në perspektivën tonë financiare".

Makineritë e litografisë përdorin lazer për të printuar modele të vogla në silikon si pjesë e procesit të prodhimit të mikroçipave.

Që nga viti 2019, qeveria holandeze ka ndaluar ASML të shesë makinat e saj më të avancuara të litografisë në Kinë.

Në tetor, Uashingtoni njoftoi se do të kërkonte licenca për kompanitë që eksportojnë çipa në Kinë duke përdorur mjete ose softuerë amerikanë, pavarësisht se ku janë prodhuar në botë.

SHBA i ka shtyrë Holandën dhe Japoninë të miratojnë kufizime të ngjashme.

Ndërkohë, ministria e tregtisë e Koresë së Jugut ngriti shqetësime mbi politikën e SHBA-së për gjysmëpërçuesit në fillim të kësaj jave.

“Qeveria e Koresë së Jugut do ta bëjë të qartë se kushtet e Aktit të Çipave mund të thellojnë pasiguritë e biznesit, të shkelin të drejtat e menaxhimit dhe teknologjisë së kompanive si dhe t'i bëjnë Shtetet e Bashkuara më pak tërheqëse si një opsion investimi”, tha ministria.

Koreja e Jugut është shtëpia e prodhuesve të mëdhenj të mikroprocesorëve duke përfshirë prodhuesin më të madh në botë të çipave të memories Samsung./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga