LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Meta” vijon përpjekjet/ Sfidon sërish "Twitter"-in

12 Mars 2023, 10:21, Tech CNA
“Meta” vijon përpjekjet/ Sfidon sërish
Foto ilustruese

"Meta", firma mëmë e "Facebook" dhe "Instagram", po punon për një aplikacion të pavarur të rrjetit social të bazuar në tekst. Ky aplikacion mund të sfidojë "Twitter"-in dhe konkurrentin e tij të decentralizuar, Mastodon.

"Ne jemi duke studiuar një rrjet social të pavarur të decentralizuar për ndarjen e përditësimeve të tekstit. Ne besojmë se ka një mundësi për një hapësirë ??të veçantë ku krijuesit dhe figurat publike mund të ndajnë përditësimet në kohë për interesat e tyre”, tha një zëdhënës i kompanisë për "BBC".

Një aplikacion i ngjashëm me "Twitter" do t'i mundësonte "Meta"-s të përfitonte nga kaosi aktual në kompaninë e udhëhequr nga Elon Musk, ku ulja e kostove ka qenë e shfrenuar.

"Twitter" ka qenë duke luftuar për të mbajtur bazën e tij të reklamave që nga marrja e platformës nga Musk në fund të vitit të kaluar.

Kompanitë kanë tërhequr shpenzimet pas lëvizjes së "Twitter" për të rivendosur llogaritë e pezulluara dhe pasi lëshoi një verifikim të llogarisë me pagesë.

Sipas MoneyControl, aplikacioni i ri është i koduar P92 dhe do t'i lejojë përdoruesit të identifikohen përmes kredencialeve të tyre ekzistuese në "Instagram".

Aplikacioni i "Meta"-s do të bazohet në një kornizë të ngjashme me atë që fuqizon Mastodon, një shërbim i ngjashëm me "Twitter", i cili u lançua në vitin 2016.

Planet e "Meta"-s vijnë në një kohë kur platforma e saj më e madhe, "Facebook", po përpiqet të tërheqë vëmendjen e një publiku më të ri.

Ajo gjithashtu ka investuar shumë në metaverse, një botë virtuale ku përdoruesit ndërveprojnë dhe punojnë - gjë që ende nuk është realizuar.

Aplikacioni i tij për ndarjen e videove, "Instagram", po përballet gjithashtu me një konkurrencë të ashpër pasi krijuesit e përmbajtjes ose influencuesit e suksesshëm braktisin platformën për "TikTok"./ CNA.al

Lajmet e fundit nga