LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bateri e telefonit kërkon kujdes/ Disa mënyra si ta karikoni më shpejt telefonin tuaj

17 Mars 2023, 19:28, Tech CNA

Bateri e telefonit kërkon kujdes/ Disa mënyra si ta karikoni më

Ndonjëherë bateria e telefonit tonë mbaron në momentin më të keq të mundshëm dhe ne duhet ta kthejmë atë në jetë sa më shpejt të jetë e mundur.

Edhe pse është e pamundur të rikarikojmë plotësisht telefonin tonë celular në vetëm pak minuta, ka disa mënyra efektive për të shpejtuar procesin e karikimit dhe gjithashtu për ta bërë baterinë tonë të zgjasë më shumë.

Nëse ju gjithmonë ju mbaron bateria, do t’i vlerësoni këshillat e mëposhtme:

Hapi 1. Mbajeni telefonin në temperaturën e dhomës.

Hapi 2. Mos e përdorni telefonin tuaj.

Hapi 3. Përdorni një prizë të rregullt

Hapi 4. Përdorni një karikues të shpejtë në situata emergjente

Mos harroni të kujdeseni mirë për baterinë tuaj. Kështu që:

Mos e karikoni vazhdimisht telefonin tuaj. Është më mirë të lini baterinë tuaj të bjerë nën 20% përpara se ta rikarikoni.

Mos lejoni që bateria të vdesë plotësisht. Mundohuni të karikoni telefonin tuaj ndërsa është të paktën 5%.
Mos lejoni që telefoni juaj të ngarkohet në 100% për të shmangur konsumimin e baterisë shumë shpejt, pasi bateria mund të bëjë vetëm një numër të caktuar ciklesh karikimi./CNA

Lajmet e fundit nga