LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

SHBA kërcënon "TikTok"-un me ndalim në mbarë vendin

17 Mars 2023, 07:53, Tech CNA
SHBA kërcënon "TikTok"-un me ndalim në mbarë
Foto ilustruese

SHBA, sipas mediave, mendon eventualisht ndalimin e aplikacionit kinez mjaft të popullarizuar "TikTok". Gjithnjë e më shumë vende po e ndalojnë përdorimin e këtij kanali në celularët zyrtarë të institucioneve publike.

Qeveria në Uashington kërcënon me ndalimin e "TikTok" në mbarë vendin, në rast se kjo video-platformë nuk shkëputet nga koncerni kinez amë Bytedance. Qeveria e SHBA-së i ka kërkuar pronarit kinez të "TikTok", që aksionet e veta të aplikacionit të videove të shkurtra t'i shesë ose duhet të llogarisë me një ndalim në SHBA, vuri në dukje sipërmarrja. Zyra presidenciale në SHBA refuzoi të japë deklaratë.

"TikTok" dhe Pekini ndihen të sulmuar me të padrejtë

Drejtori ekzekutiv i "TikTok", Shou Zi Chew, javën e ardhshme do të paraqitet në Kongresin e SHBA-së. Në një njoftim në media kjo sipërmarrje e merr në konsideratë një shkëputje nga Bytedance si një mundësi e fundit për të shmangur rezervat e sigurisë që ka SHBA-ja.

Bytedance konfirmoi, se 60 për qind e aksioneve janë në duar të investitorëve globalë, 20 për qind në posedim të punonjësve dhe 20 për qind në duart e themeluesit. "TikTok" theksoi se nuk e konsideron veten si bijë të një sipërmarrjeje kineze, sepse aksionet e Bytedance janë me shumicë në duar të investitorëve perëndimorë dhe selia zyrtare e firmës ndodhet në ishujt Cayman.

Sipërmarrja dhe koncerni amë Bytedance përballen me kritika në mbarë botën për shkak të afërsisë me qeverinë e Kinës. Autoritetet e sigurisë druajnë, se Republika Popullore e Kinës shfrytëzon të dhënat personale të përdoruesve ose abuzon me të për të manipuluar opinionin publik. "TikTok" dhe qeveria kineze vazhdimisht i kanë hedhur poshtë këti kritika.

Në SHBA ka shqetësime si te republikanët ashtu edhe te demokratët e presidentit Joe Biden, se autoritetet kineze dhe shërbimet sekrete përmes "TikTok" mbledhin informacion për amerikanët ose mund t‘i influencojnë ata. Megjithatë ndalimi në SHBA është i lidhur me pengesa të mëdha ligjore. Përpjekja e ish-presidentit Donald Trump, gjatë mandatit të tij për ta ndaluar "TikTok"-un dështoi në gjykatat e SHBA-së.

Britania e madhe e ka ndaluar "TikTok"-un në celularët zyrtarë

Tani nëpunësve britanikë të shtetit u duhet ta shuajnë nga celularët e tyre të punës aplikacionin "TikTok". Ndalimi i këtij aplikacioni ka hyrë në fuqi me efekt të menjëhershëm, deklaroi ministri Oliver Dowden (16.03.2023). Me këtë vendim qeveria britanike iu përgjigj rekomandimit të Autoritetit kombëtar të Sigurisë Kibernetike duke u bazuar në rezervat lidhur me mbrojtjen e të dhënave. Disa shtete të tjera si SHBA-ja, Gjermania, Belgjika dhe Kanadaja kanë shprehur ndalime të ngjashme ndërkohë. Edhe të punësuarit në Komisionin e BE-së nuk lejohen ta përdorin këtë platformë në telefonët celularë zyrtarë.

"TikTok", me mbi një miliard përdorues në mbarë botën, është mjaft i preferuar, sidomos nga brezi i ri. Ata mund të postojnë video të shkurtra, një algoritëm propozon video për t'u shikuar. Përdorimi i shërbimit të videove të shkurtra është shtuar ndjeshëm në SHBA edhe në radhët e përdoruesve më të moshuar të internetit. Mbi 100 milionë veta e përdorin në SHBA këtë platformë. "TikTok", ndërkohë, ua ka kaluar rrjeteve të tjera si "YouTube", "Twitter", "Instagram" dhe "Facebook" sa i përket kohës që konsumojnë në të përdoruesit./ DW

Lajmet e fundit nga