LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kushte të qëndrueshme atmosferike/ Parashikimi i motit për sot dhe nesër

4 Mars 2023, 08:10, Sociale CNA

Kushte të qëndrueshme atmosferike/ Parashikimi i motit për sot

Orët e parë të ditës do të mbetet nën ndikimin e vranësirave të shpeshta dhe intervaleve të shkurtra me kthjellime, ku më të dukshme vranësirat do të jenë në zonat Jugore të vendit tonë.

Ndërsa në orët në vijim vranësirat do të zhvillohen në zonat Jugore dhe Qëndrore të Shqipërisë duke gjeneruar reshje shiu dhe reshje të pakta dëbore në zonat malore të territorit.

Parashikohet që në mbrëmje dhe gjatë natës vonë të kemi përmirësim gradual të motit. 

Temperaturat e ajrit do të mbeten kostante në mëngjes, POR do të ulen ndjeshëm në mesditë duke u luhatur nga 0°C deri në 13°C.

Era do të fryjë mesatare dhe e fortë në det me shpejtësi 55 km/h nga drejtimi Juglindor duke sjellë në brigjet detare dallgëzim 4 - 5 ballë.

Moti, e diel, 5 mars 2023

Sipas MeteoAlb,  territori i Shqipëris do të jetë në mbizotërimin e kushteve të qëndrueshme atmosferike për gjatë gjithë 24 orëshit në pothuajse gjithë territorin, ku gjatë paradites do të ketë dhe intervale të shpeshta me kthjellime të cilat më të dukshme parasshikohet të jenë në zonat bregdetare.

Ndërsa pjesa e dytë e ditës do të sjelli shpeshtim të vranësirave në të gjithë vendin tonë, ku më të dukshme do të jenë në shtrirjen Lindore.

Por nuk pritet të gjenerojnë reshje në këto zona.  

Temperaturat e ajrit do të rriten në mëngjes dhe në mesditë duke u luhatur nga 1°C deri në 14°C.

Era do të fryjë mesatare në det me shpejtësi 40 km/h nga drejtimi Veriperëndimor duke sjellë në brigjet detare dallgëzim 3 - 4 ballë./CNA.al

Lajmet e fundit nga