LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kapriçot e motit/ Çfarë kanë parashikuar sinoptikanët për javën e ardhshme

5 Mars 2023, 15:42, Sociale CNA
Kapriçot e motit/ Çfarë kanë parashikuar
Foto ilustruese

Për javën që presim përpara, vendi ynë do të vijojë të jetë nën ndikimin e kushteve atmosferike të paqëndrueshme për shkak të masave ajrore të lagështa me origjinë jugperëndimore.

Në këtë mënyrë, moti për relativisht të gjithë javën parashikohet me orë me diell (kthjellime), por edhe alternime vranësirash kalimtare mesatare deri të dendura. Në orët e mesditës deri dhe orët e mbrëmjes vonë vranësirat do të shoqërohen me reshje shiu kryesisht me intensitet të ulët. Por, nuk do të mungojnë edhe reshjet e shiut me intensitet mesatar në formën e shtrëngatave, si dhe rrebesheve e stuhive shoqëruar me shkarkesa elektrike dhe breshër.

Sipas Shërbimit Meteorologjik, në fushën termike temperaturat pritet të jenë në rritje graduale kjo edhe për shkak të erës me drejtim kryesor nga kuadrati i jugut dhe hera-herës deri intensive.

“Çudia” mund të ndodhë javën (ose javët) pasardhëse me depërtimin e Anticiklonit të Azoreve drejt Europës Qendrore shoqëruar me masa ajrore nga veriu i Afrikës. Ky fenomen mund të sjellë jo vetëm mot të qëndrueshëm (kthjellime), por edhe rritje të temperaturave si në vlerat e mëngjesit, ashtu dhe ato të mesditës. Megjithatë në sferën e meteorologjisë gjithcka është dinamike dhe deri në projeksionet e hartave të rifreskuara çdo gjë duhet marë me rezervë./ CNA.al

Kapriçot e motit/ Çfarë kanë parashikuar

Lajmet e fundit nga