LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Apeli i fortë i ministres Koçiu/ “Kryeni kontrollet periodike dhe ndërgjegjësoni sa më shumë vajza e gra”

13 Tetor 2023, 14:42, Shëndeti CNA
Apeli i fortë i ministres Koçiu/ “Kryeni kontrollet periodike
Ministrja e Shëndetësisë, Albana Koçiu

Ministrja e Shëndetësisë, Albana Koçiu, dhe kryetari i Bashkisë së Lezhës, Pjerin Ndreu apeluan gratë dhe vajzat që të kryejnë ekzaminimet jo vetëm gjatë tetorit rozë, por edhe në muajt në vazhdim.

Koçiu vuri në dukje se gratë e Fishtës së Lezhës janë jashtëzakonisht të ngarkuara në këtë komunitet nisur edhe nga fluksi i turistëve pothuajse gjatë gjithë vitit dhe shpesh i neglizhojnë kontrollet e domosdoshme shëndetësore.

Në krah të vajzave dhe grave, ministrja apeloi që të marrin vetëm disa minuta nga dita e ngarkuar dhe të bëjnë kontrollet periodike të shëndetit.

Ajo u shpreh se tetori është muaji i ndërgjegjësimit për sëmundjen e kancerit të gjirit që për fat të keq është shumë e përhapur dhe po përhapet gjithmonë edhe më shumë.

Koçiu shtoi se kjo sëmundje ndonëse ka fatalitet të lartë, për fat të mirë nëse diagnostikohet në kohë është plotësisht e kurueshme.

"Prandaj edhe ne duam shumë që t’i japim mundësinë çdo gruaje që nuk ka mundësi. Prandaj ka rëndësi që ta ngremë zërin dhe gjithë motrat, miket tuaja, shoqet, nënat t’i bëni bashkë dhe t’i kujtoni vazhdimisht që është shumë e rëndësishme që të bëjnë kontrollin periodik të gjirit sepse kështu mund të shpëtojmë jetë. Vetëm kështu ne mund ta parandalojmë në kohë edhe të dianostikohemi herët dhe falë mjekëve dhe gjithë pajisjeve që kemi vënë në dispozicion, në këtë rast konkret mamografitë lëvizëse, të bëjmë të mundur evidentimin e hershëm të kësaj sëmundjeje dhe ta kurojmë në kohë”, nënvizoi ministrja.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale mundësoi që për herë të parë shërbimi i mamografisë së lëvizshme të shkojë pranë vajzave dhe grave në Fishtë të Lezhës, në kuadër të muajit të ndërgjegjësimit për kancerin e gjirit./ CNA

Lajmet e fundit nga