LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kardiologët: Këto janë ushqimet më të mira për shëndetin e zemrës  

3 Tetor 2023, 14:22, Shëndeti CNA
Kardiologët: Këto janë ushqimet më të mira për
Foto ilustruese

Mjekët kardiologë thonë se ushqimet që konsumojmë mund të ndikojnë ndjeshëm në shëndetin e zemrës dhe ja cilat janë ushqimet që duhet të hamë sa më shpesh, sipas tyre.

"Healthline" shkruan se kardiologët theksojnë deri në 12 ushqime që kontribuojnë në mënyrë të konsiderueshme në ruajtjen e shëndetit të zemrës dhe sistemit të qarkullimit të gjakut.

Sipas tyre është vërtetuar se këto ushqime zvogëlojnë rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare, përfshirë atakun në zemër.

Në listën e ushqimeve të mira për shëndetin e zemrës përfshihen:

1.      Perimet me gjethe jeshile

2.      Arrat

3.      Frutat me kokrra të kuqe

4.      Drithërat

5.      Avokado

6.      Peshku yndyror si salmoni

7.      Fasule

8.      Çokollata e zezë

9.      Domatet

10.  Farat Chia

11.  Hudhra

12.  Vaji i ullirit.

Secili prej këtyre ushqimeve përmban lëndë ushqyese që ndihmojnë në ruajtjen e shëndetit të zemrës dhe enëve të gjakut, theksojnë kardiologët.

15:30 Shëndeti Ilir Allkja

Zhurma rreth glutenit

Një pacient, të cilin po e këshilloja të shmangte ushqimet...

Lajmet e fundit nga