LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkencëtarët zbulojnë ilaçin që imiton të gjitha përfitimet e ushtrimeve fizike

2 Tetor 2023, 14:34, Shëndeti CNA
Shkencëtarët zbulojnë ilaçin që imiton të gjitha
Foto ilustruese

Shkencëtarët kanë testuar me sukses një ilaç të ri, SLU-PP-332, që mund të imitojë përfitimet e një stërvitje rigoroze.

Ekipi nga Universiteti i Floridës në SHBA testoi ilaçin tek minjtë, duke arritur të rrisë metabolizmin e tyre dhe të rrisë shtimin e muskujve dhe humbjen e peshës.

Ushtrimi i rregullt mund të ketë një ndikim të madh pozitiv në shëndetin tuaj, me përfitime të vërtetuara për njerëzit me sëmundje kardiovaskulare, diabet dhe disa lloje kanceri.

Përveç kësaj, aktiviteti fizik ka qenë gjithashtu i lidhur me një gjendje më të mirë të trurit me rrezik më të ulët të stresit, depresionit ose demencës sipas Shërbimit Shëndetësor Kombëtar të Mbretërisë së Bashkuar (NHS).

Sa i përket asaj se sa duhet të ushtrohemi, Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) rekomandon nga 2.5 deri në 5 orë në javë aktivitet mesatarisht intensiv.

Fatkeqësisht, 25 për qind e të rriturve dhe 80 për qind e adoleshentëve nuk i përmbushin këto rekomandime.

Në mënyrë që të korrin përfitimet e aktivitetit fizik, shkencëtarët kanë kërkuar për vite mënyra për të përsëritur qoftë edhe një pjesë të vogël të këtyre përfitimeve shëndetësore - dhe duket se ata mund të kenë pasur sukses.

Më shumë muskuj dhe humbje yndyre

Ekipi i udhëhequr nga Thomas Burris nga Universiteti i Floridës testoi këtë ilaç të ri - një molekulë të quajtur SLU-PP-332 - për 28 ditë dhe publikoi rezultatet e tyre në "Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics".

Ilaçi është pjesë e një klase të propozuar trajtimesh të njohura si "mimetikë të ushtrimeve" të cilat imitojnë përshtatjet fiziologjike që lidhen me aktivitetet fizike.

"Ky përbërës në thelb përçon muskujt skeletorë të bëjnë të njëjtat ndryshime që shihni gjatë stërvitjes," tha Burris.

Si funksionon ilaçi?

Ndërsa i nënshtrohet ushtrimeve fizike, trupi ka nevojë për më shumë oksigjen dhe energji. Është e mundur të vëzhgohen këto ndryshime metabolike në një nivel qelizor.

Gjatë provës, studiuesit u fokusuan në receptorët e lidhur me estrogjenin (ERR) të cilët gjenden brenda qelizave në pjesë të trupit që kërkojnë shumë energji, si muskujt, zemra dhe mëlçia.

Nëse zhvillohet me sukses, ilaçi mund të jetë një ndryshim i jetës për njerëzit që vuajnë nga obeziteti, diabeti, ose thjesht njerëzit e moshuar që priren të përjetojnë një ulje të masës muskulore me kalimin e kohës.

"Kjo mund të jetë në gjendje t'i mbajë njerëzit më të shëndetshëm ndërsa plaken," tha Burris.

Ndërsa gjetjet fillestare të testimit duken premtuese, nevojiten kërkime shtesë, duke përfshirë efektet anësore, përpara se të fillojnë provat tek njerëzit./ CNA

15:30 Shëndeti Ilir Allkja

Zhurma rreth glutenit

Një pacient, të cilin po e këshilloja të shmangte ushqimet...

Lajmet e fundit nga