LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

COVID-19/ Shtohet numri i pacientëve të shtruar në Greqi, dominon varianti "Eris", pritet “Pirola”

15 Shtator 2023, 09:00, Shëndeti CNA
COVID-19/ Shtohet numri i pacientëve të shtruar në Greqi, dominon
Foto ilustruese

Shqetësimi po intensifikohet për përhapjen e nënvarianteve më të fundit dhe shumë ngjitëse të koronavirusit. Përhapja e variantit të ri “Pirola” në tokën evropiane, me zbulimin për herë të parë në Gjermani dhe deklarimin e rasteve në Mbretërinë e Bashkuar, rrit rrezikun e ardhjes së saj edhe në Greqi. Në të njëjtën kohë, pranimet në spitale janë në rritje të vazhdueshme, me ardhjen e vjeshtës.

Instituti Robert Koch (RKI), agjencia gjermane e mbikëqyrjes epidemiologjike njoftoi zbulimin e BA.2.86 - ose 'Pirola' siç është quajtur. Sipas Institutit, që nga fillimi i korrikut, autoritetet shëndetësore gjermane kanë regjistruar një rritje të rasteve të infeksionit akut respirator, në raport me rritjen e infeksioneve të konfirmuara me koronavirus.

Mbretëria e Bashkuar është e gatshme për përhapjen e gjerë të komunitetit të 'Pirola'-s pas shpërthimit të raportuar në shtëpinë e të moshuarve. Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar (UKHSA) deklaroi se aktualisht nuk ka prova të mjaftueshme për të përcaktuar nëse nënvarianti ka ndryshuar ashpërsinë klinike ose do të bëhet i përhapur në Mbretërin e Bashkuar.

Ky nënvariant përfshin shumë mutacione në proteinën spike të virusit dhe ka qenë nën mikroskopin e ekspertëve të Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH) që nga mesi i gushtit. Ai u zbulua për herë të parë në Danimarkë në fund të korrikut dhe që atëherë janë raportuar raste në shumë vende duke përfshirë Kanada, Izrael, Portugali, Afrikën e Jugut, Suedi, SHBA.

Rritje me 13% të shtrimeve në një javë

Në Greqi, nënvarianti “Eris” mbetet dominues, duke përfaqësuar 41% të rasteve me koronavirus, sipas mbikëqyrjes epidemiologjike të djeshme të EODY. Pozitiviteti në të gjitha mostrat e testuara tregoi një rënie të lehtë krahasuar me javën e kaluar. Megjithatë, numri i pranimeve për COVID-19 tregoi një rritje në javën e kaluar dhe një rritje prej 12% në numrin mesatar javor të pranimeve të reja gjatë katër javëve të mëparshme.

Sipas informacioneve, deri të martën mbrëma, 528 persona me koronavirus janë shtruar në spital, ndërsa 127 persona të tjerë janë shtruar në Repartin e Kujdesit Intensiv dhe Kujdesit të Avancuar. Në total, pra, në institucionet e infermierisë trajtohen më shumë se 650 pacientë. Një javë më parë janë shtruar 579 pacientë. Pra, shënohet një rritje e shtrimeve me 13%. Në të njëjtën kohë, çdo ditë rezultojnë të infektuar me COVID-19 rreth 100 pacientë. Javën e fundit janë regjistruar gjithsej 688 raste./ CNA

Lajmet e fundit nga