LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Varianti “Pirola” i COVID-19/ Alimehmeti: Pritet qarkullim i lartë i këtij infeksioni

5 Shtator 2023, 07:55, Shëndeti CNA

Varianti “Pirola” i COVID-19/ Alimehmeti: Pritet qarkullim i

Mjeku Ilir Alimehmeti ka folur rreth variantit të ri të COVID-19, “Pirola”, i cili po përhapet me shpejtësi.

Gjatë një interviste, Alimehmeti është shprehur se ky variant është i njëjtë si variantet e tjera dhe që përbën rrezik kryesisht për moshat e thyera.

Mjeku tha se qarkullimi i këtij virusi pritet të jetë i lartë në vjeshtë.

Ndër të tjera, thekson se ka të njëjtat simptomat ashtu si dhe variantet e tjera që kanë qarkulluar deri më tani.

 “Të gjitha variantet e COVID-it kanë të njëjtat simptoma, mbetet si çdo variant tjetër i rrezikshëm për moshat e thyera. Aq shumë sa janë variantet në fund i njëjti bëhet dominant. Kur vjen puna te spitalet është gjë tjetër se shuma dërrmuese e popullatës e kanë kaluar këtë sëmundje. Te ne kemi mbrojtjen natyrore se shumica e kanë kaluar një herë dhe e dyta është vaksinimi”, tha Alimehmeti./ CNA

Lajmet e fundit nga