LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Baba Karlo kërkon të ndryshojë emrin

5 Prill 2023, 19:43, Satire Politike CNA
Baba Karlo kërkon të ndryshojë emrin
Foto ilustruese

Baba Karlo shkoi në Gjendje Civile sot që në mëngjes.

- Dua të ndryshoj emrin, - kërkoi.

- Emri ndërrohet në gjykatë, - i shpjeguan.

U largua e zuri radhë në gjykatë. Kur u afrua te goca e sekretarisë i tha që do hapte gjyq të ndërronte emrin.

- Si ju quajnë tani?

- Baba Karlo!

- Po emër të bukur ke. Madje te lagja juaj dhe fëmijët të gjithë quhen Karlo.

Baba Karlo nuk dinte si të vazhdonte më tej.

- Mos ke bërë ndonjë vjedhje e të vjen turp që po të lakohet emri? - e pyeti.

- Jo, jo. Nuk le gjurmë unë kur vjedh, - bëri shaka ai.

- Po si do e bësh emrin?

- Francesko.

Në këtë kohë te televizioni me titra shkruhej; “Francesko Bechetti fiton gjyqin dhe i merr qeverisë 110 milionë euro”.

- Hahaha, andaj do që të quhesh Francesko që të kesh fatin e këtij Bechettit, - u tall goca.

Baba Karlo nuk foli. Mori letrën që i dha ajo dhe lexoi; “Gjyqi për ndërrimin e emrit nga Karlo në Francesko zhvillohet në vitin 2056.”

- Pse kaq vonë?

- Se gjyqtarët i hëngri vettingu.

- Po deri atëherë unë kam vdekur./ CNA.al

19:58 Satire Politike

“Baba Karloja”

“Baba Karlon” fëmijët e njohin nga përralla e Pinokut, e n...

13:39 Satire Politike

Nga Ardi Stefa/ Ish...

Ore vëlla, si je? Më dëgjo me vëmendje. Do zbresësh nga ...

Lajmet e fundit nga