LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Veliaj krahason veten me Ramën dhe Bashën/ Si është administruar Tirana nga tre kryebashkiakë

30 Mars 2023, 22:41, Politikë CNA
Veliaj krahason veten me Ramën dhe Bashën/ Si është
Kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj

Kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, ka bërë një krahasim të administrimit të kryeqytetit që nga viti 2000.

Veliaj tha se gjatë kohës kur bashkia e Tiranës drejtohet nga Edi Rama buxheti është realizuar 100%, ndërsa gjatë drejtimit nga Lulzim Basha buxheti pësoi krizë dramatike.

Sa i përket drejtimit të tij, kryebashkiaku tha në një intervistë me Blendi Fevziun se ka performacën më të mirë në rajon për mbledhjen e të ardhurave.

“Buxheti i Tiranës është rreth 180 milionë euro. Ne e gjetëm Tiranën me 45 milionë euro buxhet, praktikisht kemi qenë nikoqirë në administrimin e Tiranës. Buxheti matet me përqindje, nëse kemi patur një bashki që realizonte vetëm 40% të buxhetit, sot ne kemi një bashki që realizon 125 bashki të buxhetit. Në kohën e Ramës dhe në kohën e Bashës bashkia ka qenë 42 km metra katrorë. Në kohën e Ramës buxheti realizohej 100%, në kohën e letargjisë buxheti pësoi një krizë dramatike. Sot jemi në një situatë që nuk krahasohemi me qytetet të BE, por kemi performacën më të mirë në rajon për mbledhjen e të ardhurave”, theksoi Veliaj./ CNA.al

Lajmet e fundit nga