LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sqarimi i vendimit të Gjykatës së Apelit/ Rruga që do ndjekin palët e konfliktit

3 Mars 2023, 19:33, Politikë CNA
Sqarimi i vendimit të Gjykatës së Apelit/ Rruga që do
Fotomontazh

Gjykata e Apelit nuk ktheu thjeshtë për rishqyrtim në Gjykatën e Faktit çështjen e vulës të PD me një trupë tjetër gjykimi.

Me vendimin e sotëm është prishur vendimi i gjyqtarit Agron Zhukri, duke njohur dhe legjitimuar grupin e Alibeajt si palë në proces, megjithëse gjatë shqyrtimit në seancë, avokati i grupit të Alibeajt pranoi se në Shkallën e Parë nuk ishte palë dhe as minorancë.

Ky vendim i Gjykatës së Apelit do të thotë se vula i është rikthyer Alibeajt dhe grupimit të tij dhe Lulzim Bashës, të cilët do jenë edhe pala që KQZ do rregjistrojë në zgjedhje.

Tani do të duhet që Gjykata e Faktit të rihedhë shortin për trupë të re gjykuese dhe të vazhdojë nga fillimi regjistrimi i palëve në proces.

Megjithëse Berisha dhe të tijët janë shumica, gjykata sot e trajtoi verdiktin e demokratëve, të cilët me shumicë absolute janë me Berishën, jo si çështje të një partie politike, ku thjeshtë dhe vetëm duhet të bënte regjistrimin, por e konsideroi si një konfikt të rëndomtë individësh apo çështje të zakonshme gjykimi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga