LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Është koha përsëri për të zgjedhur”/ Yuri Kim, mesazh të koduar Qeverisë

30 Shtator 2022, 09:24, Politikë CNA

“Është koha përsëri për të zgjedhur”/

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim, ka apeluar qytetarët shqiptarë, por edhe Qeverinë, për të ndjekur rrugën e së ardhmes.

Me anë të një postimi në rrjete sociale, Kim shkruan se është koha që populli shqiptar dhe qeveria shqiptare të zgjedhin përsëri se cilën rrugë do të zgjidhni.

Sipas saj, udhëheqësit duhet të marrin një vendim, prandaj theksohet aq fort reforma në drejtësi dhe në sundimin e ligjit.

“Është koha që populli shqiptar dhe qeveria shqiptare të zgjedhin përsëri se cilën rrugë do të zgjidhni. Mendojmë se rruga është përpara drejt së ardhmes, drejt perëndimit. Mendoj se ndonjëherë, kur shikon çështje të tilla si dobësia e institucioneve demokratike, po, asgjë nuk është e garantuar. Pra, mendoj që udhëheqësit duhet të marrin një vendim, çka është dhe arsyeja pse e theksojmë aq fort reformën në drejtësi, sundimin e ligjit, marrëdhënien tuaj me NATO-n. Ne besojmë që institucionet janë jetike për një demokraci”, shkruan Kim./CNA.al

Lajmet e fundit nga