LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kim 'lëshon' Bashën/ Institucionet të reagojnë për lobimin rus

29 Shtator 2022, 22:14, Politikë CNA
Kim 'lëshon' Bashën/ Institucionet të reagojnë
Lulzim Basha

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim, ka kërkuar reagim nga institucionet për 500 mijë dollarët ruse në Partinë Demokratike, kur ajo drejtohej nga Lulzim Basha.

Teksa komentoi raportimet e mediave të huaja, Kim tha në emisionin “Opinion” se pika kyçe është që duhet të veprojmë për lobimin rus të Bashës.

Ambasadorja nuk pranoi të flasë për specifikat, por theksoi se paratë e përmendura në raportime tregojnë rreziqet reale.

Pjesë nga intervista:

Blendi Fevziu: Pse zyrtarët amerikanë kanë përmendur në gjithë këtë raport për 300 milionë dollarë vetëm Shqipërinë, Bosnjen, ku të gjithë e dinë ndikimin e Rusisë aty, dhe Madagaskarin, pse Shqipëria?

Ambasadorja Kim: Nuk mund të komentoj për specifikat…

Blendi Fevziu: Vend i vogël, në 300 milionë dollarë, të përmendet Shqipëria?

Ambasadorja Kim: Mendoj se është thjesht një ilustrim i rreziqeve reale që kanosen. Por pika kyçe është që duhet të veprojmë. Duhet të veprojmë./ B.A. - CNA.al

Lajmet e fundit nga