LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Samiti i BE-së/ Bushati: Rama nuk ka qëllim devijimin nga rruga europiane

22 Qershor 2022, 22:11, Politikë CNA
Samiti i BE-së/ Bushati: Rama nuk ka qëllim devijimin nga rruga
Ervin Bushati

Rama nuk ka asnjë qëllim as politik, as të brendshëm, as të jashtëm të devijojë nga rruga e BE-së, kështu është shprehur zyrtari i PS-së Ervin Bushati, në emission “Now” me Erla Mëhillin.

Gjatë diskutimit të tij Bushati ka theksuar se ne jemi vënë për të qenë grup në BE, dhe nuk mund ta zgjedhim këtë, rruga jonë është vetëm të negociojmë, nuk mund të bëjmë më shumë. 

Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut e kanë marrë ftesën nga Komisioni Europian, teksti është i njëjtë, konteksti ka ndryshuar. Europa ka një luftë në qendër të saj, ka një cenim të politikës së jashtme dhe të ruajtjes së paqes, ka problemet e mëdha të çmimeve, lufta e bëri shumë evidente përqasjen e Europës si një pozicion paqeruajtësi në Europë. BE është krijuar për të vënë paqe në Europë”, u shpreh Bushati./CNA.al

Lajmet e fundit nga