LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Lleshaj te Cakaj/ Meta flet për “çështjet e nxehta” që e përplasën me qeverinë

22 Qershor 2022, 21:01, Politikë CNA
Nga Lleshaj te Cakaj/ Meta flet për “çështjet e
Presidenti Ilir Meta

Ilir Meta është pyetur mbrëmjen e sotme lidhur me qëndrimet që ka mbajtur përgjatë viteve që ka qenë në krye të Presidencës.

Meta tha se në çdo rast ka qenë shumë i bindur, se vendimet e tij kanë qenë të drejta dhe transparente.

Ai u ndal te përplasjet me qeverinë lidhur me propozimin e Sandër Lleshajt si ministër i Brendshëm dhe me propozimin e Gent Cakajt si ministër i Jashtëm.

Presidenti deklaroi se në të gjitha debatet situata ka qenë shumë e qartë, ndërsa pretendoi se ka qenë shumë bashkëpunues.

“Unë në çdo rast kam qenë shumë i bindur, se vendimet e mia kanë qenë shumë të drejta dhe transparente, dhe se kanë qenë vetëm në interes të popullit shqiptar.

Unë kam qenë absolutisht i sigurt, se çfarëdo që do të ndodhte, për shembull në rastin e vendimit të Gjykatës Kushtetuese, e cila nuk duhet ta kishte marrë fare çështjen në shqyrtim, ose duhet të kishte dhënë një përgjigje që në korrik me legjislaturën e vjetër, ajo është një çështje që do të fitohej në Gjykatën Europiane për 1 sekondë.

Por, kjo pa dyshim që do të sillte largimin automatik të të gjithë anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese, që do të votonin në mënyrë të verbër, për një urdhër politik të mazhorancës.

Më thoni një çështje ku Presidenti nuk ka pasur të drejtë? Le të marrim disa raste:

Për çështjen e zotit Lleshaj, që erdhi i propozuar për Ministër i Brendshëm, Presidenti ka kërkuar transparencë për këtë çështje nëse është apo nuk është Gjeneral? Përgjigja i ka ardhur që nuk është, dhe se nuk ka asnjë pengesë ligjore.

Ndërkohë që mediat dhe persona me integritet paralajmëruan që kjo nuk ishte e vërtet, pra ai ishte Gjeneral. Atëherë Presidenti, kërkon edhe një herë tjetër që kjo çështje të sqarohet  dhe qeveria i shmanget!  Në këto kushte si mundet Presidenti, të bëjë një shkelje të rëndë të Kushtetutës,  për të cilën me të drejtë kushdo një ditë më pas do të kishte të drejtën t'i kërkonte dorëheqjen, sepse ishte një çështje e cila ishte paralajmëruar.

Dhe Presidenti nuk e bënë këtë akt, pra nuk e shkeli Kushtetutën. Pasi lëshohet edhe një batare e tërë sulmesh kundër Presidentit, ndodhi që mbas dy javësh Ministria e Mbrojtjes sjell kërkesën për të liruar nga detyra Gjeneralin. Pra kush e kishte përgjegjësin në këtë rast!

Marrim rastin e kandidatit për ministër të Jashtëm zotit Cakaj. Si mundet të sillet një propozim i tillë, për një individ, i cili nuk ka asnjë njohje në gjithë jetën publike, diplomatike, institucionale të vendit, që nuk ka qenë asnjëherë në Kuvend apo Komision të Jashtëm. Një individ i cili nuk është takuar asnjëherë me Presidentin, apo me përfaqësues të jetës politike, dhe në fund të fundit nuk dihet nëse ka një adresë fikse në Shqipëri.

Pavarësisht nga të gjitha të dhënat që mund t'i ketë si shumë i aftë apo i talentuar. Ministri i Jashtëm i Shqipërisë sipas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, për çështjen e detit që përcaktoi edhe  përgjegjësit në atë rast, si të Presidentit, të Qeverisë, të ministrit të Jashtëm në gjithë çështjet e marrëveshjeve dhe traktateve ndërkombëtare të vendit, ka disa specifika të veçanta.

Nëse ai do të hedhë një firmë diku në një mënyrë të paautorizuar, të pakontrolluar, është një përgjegjësi që ngelet përgjithmonë për vendin, në të gjitha gjyqet ndërkombëtare dhe kjo është një problem serioz.  Unë e bëra të qartë se kompetencat e Presidentit të Shqipërisë, përsa i takon Qeverisë janë më të forta, se kompetencat e Presidentit të Italisë.

Nëse Presidenti i Italisë ka të drejtë të mos dekretoje për një arsye të interesit kombëtar apo publik një ministër të caktuar, siç edhe bëri para 3 vitesh për një rast të caktuar, të një kandidati për ministër të Salvinit, i cili kishte vënë në diskutim qëndrimin e Italisë në euro. Dhe Presidenti tha; ky për interes të Italisë nuk mund të jetë ministër dhe do shkojmë në zgjedhje dhe i thanë që ta emërojmë ministër diku tjetër. Presidenti i Italisë atëherë tha, dikujt tjetër po, por jo këtu”, theksoi Kreu i Shtetit./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga