LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Personat e dënuar në mungesë/ Manja tregon se si mund të përfitojnë nga Amnistia Penale

7 Shkurt 2024, 11:44, Politikë CNA

Personat e dënuar në mungesë/ Manja tregon se si mund të

Ministri i Drejtësisë, Ulsi Manja, në mbledhjen "online" të Komisionit të Ligjeve sqaroi draftin e Amnistisë Penale, ku theksoi se edhe persona, të cilët janë në kërkim dhe janë dënuar me vendim të formës së prerë mund të shkojnë në institucionet përkatëse dhe mund të përfitojnë nga Amnistia Penale.

Ai theksoi se këta persona mund të përfitojnë nga Amnistia Penale, nëse janë kategori përfituese sipas ligjit të amnistisë.

“Nëse janë kategori përfituese sipas ligjit të amnistisë, personat që i shmangen drejtësisë dhe janë të dënuar në mungesë e kanë mundësinë të vendosin vullnetarisht të shkojnë të ekzekutohet vendimi penal i formës së prerë. Është çështje e tyre. Ligji thotë që personat që janë të dënuar me vendim të formës së prerë dhe që vendimet e hyrjes në fuqi të këtij ligji janë në institucionet tona dhe që janë kategori përfituese, përfitojnë nga ky ligj”, - sqaroi Manja./CNA

11:53 Politikë

Jorgo Goro, në SPAK

Kryetari në detyrë i Bashkisë së Himarës, Jorgo Goro, ësht...

Lajmet e fundit nga