LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Denoncimi i Berishës/ “Aktor” fiton Apelin në Paris, gjobitet me 53 milion euro qeveria shqiptare

4 Qershor 2022, 17:56, Politikë CNA
Denoncimi i Berishës/ “Aktor” fiton Apelin në Paris,
Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha ka bërë një denoncim të fortë, lidhur me çështjen e shtetit shqiptar me kompaninë greke “Aktor”, e cila ndërtoi në kohë Tunelin e Kërrabës, por u largua pas rishikimit të projektit për pjesën e shembjes në Ibë.

Duke iu referuar mesazhit të qytetarit dixhital, Berisha thotë se kompania “Aktor” ka fituar Apelin në Paris dhe qeveria shqiptare është gjobitur me 53 milion euro.

“53 milion euro gjoba e fundit per Shqiperine!

Kompania Aktor fiton Apelin ne Paris dhe gjobit edhe 53 milion euro qeverine shqiptare!

Arrine ne 430 milion euro vetem borxhi nga gjobat e arbitrazheve kunder qeverise Rama. Me kete vendim te formes se prere borxhi i Shqiperise ndaj kompanive te huaja arrine ne 420 milion euro. Nje seri procesesh gjyqesore nderkombetare kunder vendimeve banditeske te qeverise shqiptare ndaj kompanive te huaja jane ne zhvillim.

Pershendetje dr mer nje lajm: dje ne Gjykaten e apelit, qeveria humbi shancin e fundit te rrezoje claims e AKTOR. Para dy vitesh actor fitoi ne ICC ndaj qeverise per vleren 44 mln euro. Pasi qeveria goditi vendimin e ICC ne gjykaten e apelit ne paris, tashme vlera qe qeveria i detyrohet Actor eshte 56 mln euro.

Tani duhet ti paguaje bashke me kamatvonesa rreth 53 mil euro”, shkruan Berisha në rrjetet sociale./ B.A. – CNA.al

Denoncimi i Berishës/ “Aktor” fiton Apelin në Paris,
Statusi i Sali Berishës në Facebook

Lajmet e fundit nga