LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

A do rihapet çështja e Kosovës në OKB?/ Rama: Përpjekje të kota

21 Shtator 2023, 20:55, Politikë CNA
A do rihapet çështja e Kosovës në OKB?/ Rama:
Kryeministri Edi Rama

Kryeministri Edi Rama ka folur mbrëmjen e kësaj të enjteje nga selia e OKB-së për diskutimet në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit, ku përmendi edhe Kosovën.

Rama u pyet në një intervistë televizive nëse do të rihapet çështja e Kosovës në OKB.

Ai tha se kjo gjë nuk do të ndodhë, pasi pretendon se përpjekjet e Rusisë dhe të Serbisë janë të kota.

Kreu i qeverisë Kosova e ka fituar luftën dhe është konfirmuar si Republikë nga vetë Gjykata e Hagës.

“Janë përpjekje të kota, propagandistike, por që nuk çojnë asgjëkundi, Kosova e ka fituar luftën dhe Kosova Republikë, është konfirmuar edhe nga vetë Gjykata Ndërkombëtare dhe kjo është pa kthim. Çështja është që Kosova nuk po fiton dot paqen, nuk po arrin dot që paqen ta kthejë në një aset për t’u konfirmuar ndërkombëtarisht dhe për t’u zhvilluar në të gjitha drejtimet. Pra, po preferon një situatë as luftë as paqe, ndërkohë që ka fituar luftën”, theksoi Rama./ CNA

Lajmet e fundit nga