LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbledhja e Këshillit të Sigurimit, nën drejtimin e Shqipërisë/ Ambasadori Hoxha tregon ndikimet

20 Shtator 2023, 22:41, Politikë CNA
Mbledhja e Këshillit të Sigurimit, nën drejtimin e
Ambasadori i Shqipërisë në OKB, Ferit Hoxha

Ambasadori i Shqipërisë në OKB, Ferit Hoxha, foli për mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombëve të Bashkuara nën drejtimin e Shqipërisë.

Hoxha tha në emisionin e Erla Mëhillit se takimi i sotëm i krerëve të shteteve në OKB është një moment kulmor në aktivitetin tonë diplomatic.

Ai deklaroi se Shqipëria ka bërë një punë të mirë dhe foli me optimizëm për rrugëtimin e presidencës shqiptare.

“Prania e Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit, ka qenë në përputhje me atë që ne mendonim se duhej bërë, për të sjellë një zë, për të qenë aktiv, sepse kishim menduar se do vinim për të punuar dhe besoj se ia kemi dalë. Unë jam i fundit që duhet të flasë për të, pasi unë jam i përfshirë dhe mandati sapo ka filluar. Por mund t’ju them një gjë, takimi i sotëm është absolutisht një moment kulmor në aktivitetin tonë diplomatik”, theksoi ambasadori shqiptar./ CNA

Lajmet e fundit nga