LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Guterres ngre alarmin/ Rusia po kërcënon stabilitetin botëror

20 Shtator 2023, 18:13, Politikë CNA

Guterres ngre alarmin/ Rusia po kërcënon stabilitetin botëror

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, mbajti qëndrime të fort kundër Rusisë për luftën në Ukrainë.

Guterres tha në Këshillin e Sigurimit të OKB-së se Rusia ka kryer sulme të pamëshirshme, duke  përfshirë këtu edhe dhunën seksuale.

“Është dokumentuar dëshmi e shkeljeve të përhapura dhe tronditëse të të drejtave të njeriut, duke përfshirë dhunën seksuale të lidhur me konfliktin, ndalimet arbitrare, ekzekutimet e shkurtra, kryesisht nga Rusia, dhe transferimin me forcë të civilëve ukrainas, përfshirë fëmijët, në territorin nën kontrollin rus ose në Rusi.

Pushtimi rus i Ukrainës u pasua nga sulme të pamëshirshme dhe sistematike kundër civilëve, infrastrukturës dhe shërbimeve civile, duke përfshirë kujdesin shëndetësor dhe objektet arsimore. Sulmet kundër civilëve dhe infrastrukturës civile duhet të ndalen menjëherë", u shpreh ai.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së deklaroi se pushtimi rus po rrit kërcënimin bërthamor dhe po dërgon botën drejt çarjeve gjithmonë e më të thella.

“Rusia po përkeqëson tensionet dhe ndarjet gjeopolitike, duke kërcënuar stabilitetin rajonal, duke rritur kërcënimin bërthamor dhe duke krijuar çarje të thella në botë gjithnjë e më shumëpolare”, theksoi ai, duke kërkuar të bëhet diçka për ta ndaluar këtë gjë.

“Ne po kërkojmë paqe, ku ne kemi kontribuar gjatë këtyre viteve për të parandaluar luftën mes Rusisë dhe Ukrainës, e cila ka përshkallëzuar globalizmin, ku duhet të shpëtohen miliona jetë njerëzish”, nënvizoi Guterres./ CNA

Lajmet e fundit nga