LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Mentor Kikia/ PS fitoi, por humbëm të gjithë

15 Maj 2023, 11:00, Opinione CNA

Nga Mentor Kikia/ PS fitoi, por humbëm të gjithë

PS ka të drejtë t'i gëzohet fitores. Organizoi një fushatë politike, duke treguar me gisht Berishën dhe Metën si alternativë dhe në vend të llogaridhënies zgjodhi "show"-n me saze e valle.

I eci. Ia doli. Fitoi në mënyrë dërrmuese, thuajse njësoj si në zgjedhjet e kaluara, kur ishte vetëm në fushë dhe porta e kundërshtarit ishte bosh…

Por pjesamarrja ishte më e ulëta në historinë e zgjedhjeve nga 1992 (përveç atyre me portën bosh, në 2019)
Elektorati “gri” ndenji në shtëpi. “Bie shi, ç'ta prish terezinë. Në fund të fundit, do të ndryshojë gjë?”

Të rinjtë ishin abstenuesit më të mëdhenj. Ata, dhe veçanërisht ata që votonin për herë të parë, nuk ishin thjeshtë bojkotues. Ata e braktisën politikën.
Të rinjtë nuk braktisën vetëm opozitën dhe Berisha-Metën, por tërë kastën politike. Ata nuk mandatuan as “ndryshimin”, as “vazhdimin”.

Këtu askush nuk i bën këto analiza. Sepse atij që fiton, i mjafton edhe 10% pjesëmarrje, mjafton të fitojë 50% +1 vota të këtij 10%-ndëshi.

Dhe për këtë mjafton shtresa e pensionistëve(me një shpërblim para zgjedhjeve), militantët dhe administrata.
Të tjerët le të ikin në Angli dhe në Gjermani.

Ndërsa opozita është e zënë me listimin e arsyeve se pse fituan ata…/ CNA.al

09:58 Opinione

I mbyturi të mbyt!

Sipari i zgjedhjeve vendore u mbyll dhe rezultatet po treg...

11:36 Opinione Hysni Gurra

Belindi si Trump

Shumëkush kur sheh titullin që kam përdorur do thotë çfarë...

20:15 Opinione Lutfi Dervishi

Fushatë koreografike

Kërcen kryeministri. Kërcen shefi i grupit parlamentar...

Lajmet e fundit nga