LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Rekord turistësh/ 10,1 milionë vizitorë të huaj erdhën në Shqipëri gjatë 2023-shit

9 Janar 2024, 08:30, Kulturë CNA

Rekord turistësh/ 10,1 milionë vizitorë të huaj erdhën

Një rekord i ri turistësh është regjistruar gjatë vitit 2023 në Shqipëri.

Në Shqipëri gjatë vitit të kaluar kanë ardhur në total 10,1 milionë vizitorë të huaj.

Këtë shifër e ka zbuluar kryeministri Edi Rama me anë të një statusi në rrjetet sociale, ku thotë se numrat kanë kaluar parashikimet e qeverisë.

“Mirëmëngjes,

dhe me këtë kartolinë shifrash të vitit më fantastik për turizmin shqiptar, ku shënuam rekordin e 10,1 milionë vizitorëve të huaj që e shijuan Shqipërinë tonë nga janari në dhjetor të vitit 2023 duke na “thyer” parashikimet në mënyrën më surprizuese, ju uroj një ditë të mbarë”, thuhet në njoftimin e policisë./ CNA

Lajmet e fundit nga