LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Lajm i hidhur/ Shuhet piktorja e njohur korçare

3 Janar 2024, 21:01, Kulturë CNA
Lajm i hidhur/ Shuhet piktorja e njohur korçare
Piktorja Krisanthi Koçibelli

Një lajm i hidhur vjen nga Korça. Ndërron jetë në moshën 80-vjeçare piktorja Krisanthi Koçibelli (Turtulli).

Lajmin e kanë bërë të ditur familjarët e saj, të cilët kanë njoftuar se ceremony amortore do të mbahet ditën e nesërme.

“Me hidhërim të thellë ju njoftojmë se nëna jonë Krisanthi Kocibelli (Turtulli) ndëroi jetë sot në datën 3 janar 2024. Homazhet do të bëhen tek Funeral Home Brilant në Lendina e Loteve. Varimi do të jetë nesër në datën 4 janar në orën 12:00.

Jua shpërblefshim të gjithëve për gezime në familjet tuaja”, thuhet në deklaratën e tyre.

Për më tepër se 3 dekada ajo ia përkushtoi jetën pikturës.

Vetëm disa muaj më parë, në tetor të 2023-shit, piktorja korçare çeli ekspozitën "Edhe peneli do e thotë fjalën e tij".

Koçibelli numëron më tepër se 250 vepra arti. Në një prononcim të mëparshëm për CNA, Krisianthi deklaroi se frymëzimin më të madh e ka gjetur në qytetin e saj.

Përgjatë viteve të jetës, ajo ka hedhur në telajo shumë objekte dhe elementë të Korçës së vjetër.

Dëshira më e madhe e saj ishte të lerë pas rrugicat me kalldrëm, si karakteristikë e Korçës, si edhe ndërtesat me arkitekturën e veçantë./ CNA

20:44 Kulturë Bashkim Zahaj

Ju kujtohet teatri?

Ju kujtohet? Ju kujtohet teatri? Kur mbushej holli ng...

Lajmet e fundit nga