LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Përkthimi më i mirë i vitit”/ Mira Meksi merr çmimin e parë në Letërsi

28 Dhjetor 2023, 09:10, Kulturë CNA

“Përkthimi më i mirë i vitit”/ Mira Meksi merr

Pas marrjes së Çmimit Kombëtar të Panairit të Librit për vitin 2023 me Romanin “Parisi Vret”, Mira Meksi u shpall dje fituesja e Çmimit Kombëtar në Letërsi në gjininë e përkthimit me romanin “Vjeshta e Patriarkut” e Nobelistit Gabriel Garcia Marques.

Me motivacionin e “Sjelljes së romanit me një shqipe të pastër me një sintaksë pabesueshmërisht të qartë që respekton jo vetëm stilin e autorit, por dhe sjell me autenticitet një shumësi zërash, një përrua fjalësh, figurash, me muzikalitetin e një fuge barole”, Juria profesioniste kombëtare e kryesuar nga Kryetari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve të Kosovës, akademik Mehmet Kraja, shpallën fituese Mira Meksi mes shumë veprave të shkëlqyera të sjella mjeshtërisht në shqip në vitin që po lëmë pas./ CNA

20:44 Kulturë Bashkim Zahaj

Ju kujtohet teatri?

Ju kujtohet? Ju kujtohet teatri? Kur mbushej holli ng...

Lajmet e fundit nga