LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

51 vjet Kryepriftëri/ Kryepiskopi Anastas: Gjërat janë të vështira, kërkoni të vërtetat dhe dashurinë

25 Nëntor 2023, 22:27, Kulturë CNA
51 vjet Kryepriftëri/ Kryepiskopi Anastas: Gjërat janë të
Kryepiskopi Anastas

Gjatë programit festiv për 51 vjetorin e Hirotonisë në Episkop të Kryepiskopit Anastas par një fjalë përshëndetëse dhe nga ky I funidt.

Kryepiskopit Anastas në organizimin e bërë në tha se ai mund ta përshkruante të gjithë atë organizim me tre fjalë, mbresa, prekje dhe mirënjohje.

Kryepiskopi tha se gjërat nuk janë të lehta ndaj dhe këshilloi që “para së gjithash të kërkoni të vërtetat dhe dashurinë”.

“Mbresa, prekje dhe mirënjohje. Besoj se në këto tre fjalë përqëndrohen ndjesitë që pta sot. U gëzova shumë me të gjithë performancat dhe u krenova me dinamikën dhe shpresën që ekziston brenda këtyre zërave e lëvizjeve. Shumë gjëra nga e shkuara u rishfaqën para meje. Ndjej një mirënjohje të thellë për gjërat që u thanë për emrin tim.

Më 1972 përpara dorëzimit tim në gradën e Episkopit isha zgjedhur profesor i Universitetit të Athinës. Në atë kohë të dy këto pozicione kishin rëndësi të madhe. Në atë kohë i thashë vetes bëj kujdes që gjithmonë të mbetesh student dhe shërbyes dhe kjo ishte një ilaç që më bëri shumë mirë. Sot teksa dëgjoja kaq shumë lavdërime i thashë vetes që ‘shikoje më shumë këtë si urim për të ardhmen, sesa si arritje për të shkuarën’. Solla ndër mend të gjithë fëmijët e nxënësit që u ngjitën në këtë skenë. Dua t’ju tregoj atyre, këtu gjërat janë të vështira por ajo që dua të këshilloj është që para së gjithash të kërkoni të vërtetat dhe dashurinë.”, tha ai.

Kryepiskopi Anastas thotë të kini parasysh që gjithmonë të jeni njerëz të tolerancës dhe urtësisë

“Nuk është një gjë e lehtë. Kërkon mund, rezistencë dhe durim. Jo është gjeja më e rëndësishme që mund të bëni në vendin tonë. Në shkolla përpiqemi të ofrojmë kushtet më të mira të mësimdhënie. Në epokën tonë nuk mjafton më mësimdhënia dhe mësimnxënia. Në shkollat tona mësojnë 2 mijë e 500 nxënës në total. Dëgjoni shumë gjëra gjatë mësimeve tuaja. Kini parasysh që gjithmonë të jeni njerëz të tolerancës dhe urtësisë. Dashuria nuk ekziston vetëm, ajo lidhet me shpresën.”, tha Kryepiskopi Anastas./ CNA

09:26 Kulturë Agim Xhafka

PËR GJERMANI, SHOFER!

Leksi u çua herët në mëngjes. Duhej të kapte furgonin ...

10:30 Kulturë Besnik Bakiu

Shtetari dhe shkrimtari

Para disa kohësh isha i ftuar në promovimin e librit të Ah...

Lajmet e fundit nga