LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

51 vjet Kryepriftëri e Kryepiskopit Anastas/ Ndryshimet që solli në Shqipëri

25 Nëntor 2023, 21:31, Kulturë CNA
51 vjet Kryepriftëri e Kryepiskopit Anastas/ Ndryshimet që solli
Kryepiskopi Anastas

Këtë javë është kremtuar 51 vjetori i dorëzimit të Peshkopit Anastas në gradën e Episkopit në datën 19 Nëntor 1972, sot Kryepiskop i Tiranës, Durrësit dhe gjithë Shqipërisë.

Tek Kryepeskopi Anastas janë kombinuar vetitë e njeriut të kishës, misjonarit novator, mësuesit universitar dhe akademikur, teologut, e shkrimtarit të nderuar.

Kryepeshkopi Janullatos ka luajtur një rol parësor në rigjallërimin e orthodoksisë bashkëkohore.

Më 1964 pagëzoi orthodoksët e parë. Në vitet 1980 ofroi thesarin e orthodoksisë në zona të pakalueshme dhe të izoluara. Më 1991 u dërgua në një mision të vështirë në Shqipëri. Problemet ishin të mëdha. Kishat ishin shembur ose ishin shndërruar në depo.  Nisi një përpjekje titanike për ringritjen e Kishës Orthodokse të Shqipërisë.

Janë ndërtuar 150 kisha të reja e janë riparuar 160 të tjera të dëmtuara dhe janë restauruar 70 manastire e kisha. Janë hapur 2 shkolla të mesme kishtare me konvikt. Në qytete e fshatra janë hapur 13 kopshte e 3 shkolla. Ka hapur një shkollë të meme në Mesopotam. Përpjekja e madhe arsimore e Kryepeskopit u bë për të mbajtur njerëzit në vendin e tyre.

Në vitet 1990 Kisha Orthodokse shpërndau tone me ushqime, ndërsa në ditët e sotme jep ushqim falas në Kishën Orthodokse në Tiranë dhe në Korçë. Në 5 qytete funksionojnë qendrat shëndetësore ungjellore./ CNA

09:26 Kulturë Agim Xhafka

PËR GJERMANI, SHOFER!

Leksi u çua herët në mëngjes. Duhej të kapte furgonin ...

10:30 Kulturë Besnik Bakiu

Shtetari dhe shkrimtari

Para disa kohësh isha i ftuar në promovimin e librit të Ah...

Lajmet e fundit nga