LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Një jetë kushtuar kinematografisë dhe teatrit/ Aktori i njohur korçar feston 69-vjetorin e lindjes

6 Dhjetor 2023, 15:15, Kulturë CNA

Një jetë kushtuar kinematografisë dhe teatrit/ Aktori i njohur

Aktori dhe regjisori i mirënjohur shqiptar, Guri Koço, feston këtë të mërkurë 69-vjetorin e lindjes.

Artisti korçar, i lindur më 6 dhjetor të 1954-ës, ia ka kushtuar jetën kinematografisë dhe teatrit.

Që në vegjëli ai ka spikatur me talentin e tij dhe pasi kreu studimet në Institutin e Lartë të Arteve filloi punë në teatrin “Andon Zako Çajupi” të Korçës.

Një jetë kushtuar kinematografisë dhe teatrit/ Aktori i njohur

Guri Koço mori njohje të gjerë me rolin e Jagos në tragjedinë Otello të Shekspirit, si dhe shkëlqeu me aktrimin e tij në rolin e Valerit te komedia Koprraci e Molierit (1982.

Por këto nuk janë të vetmet raste kur ai mahniti publikun me talentin e tij.

Guri Koço anoi gjithmonë e më shume drejt roleve komike, ku tregoi edhe më shumë zotësinë e tij. Përveç energjisë, zërit të fortë, ndjësisë së vërtetësisë, tensionit dramatik që krijon në skenat e tij, aktori ka të pranishme edhe dhuntitë e komikës.

Një jetë kushtuar kinematografisë dhe teatrit/ Aktori i njohur

Kështu ai erdhi për publikun në vitin 1997 me komedinë "Jovan Bregu refugjat". Më pas u angazhua në shumë komedi të tjera, siç është ajo "Zgjohu Vasil" (2002) apo "Hipokritet", ku bashkëpunoi me Aleko Prodanin.

Artisti shumë i dashur nga shqiptarët erdhi për publikun edhe me filmat artistikë. Ndër ta përmendim "Rrugicat që kërkonin diell" (1975); "Monumenti" (1977); "Agimet e stinës së madhe" (1981); "Dasmë e çuditshme" (1986); "Njerëz në rrymë" (1989); "Mao Ce Dun" (2007), etj.

Guri Koço sot mbush 69 vjeç dhe CNA i uron të jetojë qindra vite të lumtura e të shëndetshme./ CNA

Një jetë kushtuar kinematografisë dhe teatrit/ Aktori i njohur

Një jetë kushtuar kinematografisë dhe teatrit/ Aktori i njohur

Një jetë kushtuar kinematografisë dhe teatrit/ Aktori i njohur

Një jetë kushtuar kinematografisë dhe teatrit/ Aktori i njohur

09:26 Kulturë Agim Xhafka

PËR GJERMANI, SHOFER!

Leksi u çua herët në mëngjes. Duhej të kapte furgonin ...

Lajmet e fundit nga