LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Çfarë fitojmë kur flemë në një dhomë të ftohtë?

1 Janar 2024, 23:00, Kuriozitete CNA

Çfarë fitojmë kur flemë në një dhomë

Gjumi është një element shumë i rëndësishëm në jetën e njeriut.

Një gjumë i mirë ndikon dhe në gjendjen tuaj psikologjike, emocionale dhe energjinë që do të keni për të nisur ditën.

Por a ndikon temperatura në cilësinë e gjumit?

Temperatura e dhomës mund të ndikojë në prodhimin e melatoninës dhe kortizolit duke ndikuar në orën e brendshme të trupit ose në ritmin kadiak. 

Temperaturat e larta mund të shkaktojnë edhe tharje në sy, sepse ngrohja e ajrit krijon një atmosferë të thatë, duke ulur përqindjen e lagështisë, tha mjekja Elizabeth Haëkes, konsulente në kirurgjinë okulistike dhe oftalmoplastike, e specializuar në kirurgji blefaroplastike, shëndetin e syve.

Një studim i publikuar në Bibliotekën Kombëtare të Mjekësisë zbuloi se gjumi në një dhomë më të freskët me shtrat më të freskët sjell përfitime për shëndetin, disponimin dhe plakjen e shëndetshme./ CNA

Lajmet e fundit nga