LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zogut shtegtar i vihet gjurmues/ Përshkon 10 mijë kilometra për 42 ditë, itinerari që ndoqi

11 Dhjetor 2023, 21:12, Kuriozitete CNA

Zogut shtegtar i vihet gjurmues/ Përshkon 10 mijë kilometra për

Një zog evropian “Honey Buzzard” u pajis me një sistem gjurmimi satelitor në Finlandë për të parë me detaje itinerarin që përfshkonte.

Ky zog shtegtar qëndroi për një kohë rreth qytetit Reitz, në Afrikën e Jugut.

“Honey Buzzard” u largua nga Reitz për të shkuar drejt veriut më 20 prill dhe më 2 qershor ai arriti në Finlandë, ku ndoshta do të qëndrojë për një kohë përpara se të kthehet sërish sezonin e ardhshëm në Afrikën e Jugut.

Imazhi i publikuar në rrjet tregon të dhënat e marra nga gjurmuesi, i cili tregon rrugën që zogu ndoqi.

Kështu, në vetëm 42 ditë, “Honey Buzzard” përshkoi mbi 10,000 kilometra me një mesatare prej më shumë se 230 kilometrash çdo ditë./ CNA

Zogut shtegtar i vihet gjurmues/ Përshkon 10 mijë kilometra për

Lajmet e fundit nga