LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Zbulohet fosili i rrallë/ Përbindëshi i madh i detit gjendet në shkëmbinjtë e Anglisë

10 Dhjetor 2023, 22:50, Kuriozitete CNA

Zbulohet fosili i rrallë/ Përbindëshi i madh i detit gjendet

Fosili i kafkës së një përbindëshi të detit është nxjerrë nga shkëmbinjtë e Bregut Jurasik në Dorset të Anglisë jugperëndimore.

Ai i përket një pliosauri, një zvarraniku të egër që terrorizoi oqeanet rreth 150 milionë vjet më parë.

Fosili 2 metra i gjatë është një nga ekzemplarët më të plotë të llojit të tij të zbuluar ndonjëherë dhe po jep njohuri të reja për këtë grabitqar të lashtë.

"Është një nga fosilet më të mira që kam punuar ndonjëherë. Ajo që e bën atë unik është se është i plotë.

Nofulla e poshtme dhe kafka e sipërme janë të lidhura së bashku, siç do të ishin në jetë. Në të gjithë botën, pothuajse nuk është gjetur ndonjë ekzemplar në atë nivel detajesh. Dhe nëse janë, shumë pjesë mungojnë, ndërsa kjo, megjithëse është paksa e shtrembëruar - ka çdo kockë të pranishme”, tha paleontologu Steve Etches për “BBC News”.

Pliosauri ka 130 dhëmbë, veçanërisht ata në pjesën e përparme, të cilat janë gjata dhe të mprehta. Dhëmbët e mprehtë e ndihmonin këtë përbindësh të shqyente menjëherë prenë e tij./ CNA

Zbulohet fosili i rrallë/ Përbindëshi i madh i detit gjendet

Zbulohet fosili i rrallë/ Përbindëshi i madh i detit gjendet

Lajmet e fundit nga