LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Temperatura minus 52 gradë/ Ky është qyteti më i ftohtë i banuar në Tokë

4 Dhjetor 2023, 12:29, Kuriozitete CNA
Temperatura minus 52 gradë/ Ky është qyteti më i ftohtë
Foto ilustruese

Temperaturat nën minus 50 gradë Celsius janë matur sot në tri rajone të Yakutia në Siberinë lindore, njoftoi shërbimi hidrometeorologjik.

Minus 53 gradë Celsius rezultoi temperatura në Verkhojansk, dhe minus 52 gradë Celsius në Oymyakon, transmeton "RIA Novosti". 

Yakutia është entiteti më i madh territorial përbërës i Federatës Ruse me statusin e një republike dhe zë të gjithë zonën e Siberisë Lindore. 

Kryeqyteti i Yakutsk në dimër është më i ftohti nga të gjitha qytetet kryesore në botë, dhe Oymyakon njihet si vendi më i ftohtë i banuar në Tokë./CNA

Temperatura minus 52 gradë/ Ky është qyteti më i ftohtë
Oymyakon

Lajmet e fundit nga