LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Nuk duhet t’i humbisni/ 5 destinacione fantastike në Evropë, perfekte për çifte

16 Tetor 2023, 09:05, Kuriozitete CNA
Nuk duhet t’i humbisni/ 5 destinacione fantastike në Evropë,
Foto ilustruese

Pothuajse çdo vend në këtë botë, nga qyteti më i madh e deri te fshati më i vogël tradicional, merr një formë krejtësisht tjetër në sytë tanë kur e zbulojmë së bashku me atë që duam. Kush mund t'i thotë jo një udhëtimi treditor me partnerin?

Megjithatë, ka disa destinacione në Evropë që objektivisht mbeten më romantike se pjesa tjetër, qendra historike me rrugët e ngushta të bukura dhe gjarpëruese, ndërtesat me vepra arti të panumërta. Shumë herë është një aktivitet, i veçantë dhe origjinal, që na afron dhe lartëson përvojën e përgjithshme të udhëtimit tonë.

Në listën e mëposhtme do të gjeni 5 destinacione evropiane mjaft të ndryshme me një atmosferë romantike, por në të njëjtën kohë me një karakter të veçantë.

Firence për artdashësit

Nuk duhet t’i humbisni/ 5 destinacione fantastike në Evropë,

Nëse duhet të përdorim vetëm një frazë për të përshkruar Firencen, atëherë ndoshta duhet të themi se ky është qyteti evropian në të cilin koha ka ngecur. Pikërisht, në periudhën e Rilindjes, në një botë të pikturuar nga duart e Botticelli-t, në një epokë të mbuluar me afreske të përpunuara dhe barok, mrekulli arkitekturore.

Megjithatë, nëse udhëtoni për në Firence, me shumë mundësi do të pyesni veten nëse ajo që po ndieni lidhet me sindromën e famshme Stendhal, e cila kërkon që vizitorët që e shohin për herë të parë këtë qytet jashtëzakonisht të bukur në veri të Italisë, të pushtohen nga një përzierje e çuditshme e frikës, zemërimit dhe emocionet.

Nëse keni kohë për të parë vetëm një gjë në Firencen mahnitëse, atëherë ajo duhet të jetë pa dyshim Galeria mahnitëse Uffizi, institucioni muzeor më i famshëm i qytetit dhe me shumë mundësi, një nga muzetë më të rëndësishëm të artit në të gjithë botën.

Në fakt, galeria Uffizi është një pikë referimi e shkëlqyer për artin e Rilindjes të  shekujve XVI dhe XVII: Giotto, Piero della Francesca, Filippo Lippi, Botticelli, Leonardo, Raffello, Michelangelo dhe Caravaggio lënë pa fjalë vizitorët me bukurinë e tyre.

Ndër pamjet e panumërta të bukura të Firences, ia vlen patjetër një ndalesë në Galleria dell'Accademia , e cila është e famshme në të gjithë botën falë kopjes origjinale të një kryevepre botërore - statuja madhështore e Davidit e vendosur në galeri është punuar nga i madhi Michael Angel në vitin 1873.

Praga për romantikët absolutë

Nuk duhet t’i humbisni/ 5 destinacione fantastike në Evropë,

Një nga qytetet më të bukura, atmosferike dhe romantike që do të vizitoni ndonjëherë, kryeqyteti çek është një destinacion ëndrrash për një udhëtim në çift. Qendra e saj e bukur historike është një nga pikat më piktoreske, kompakte dhe më të shëtitshme në të gjithë Evropën. Idilik dhe i çuditshëm, plot me pamje të rëndësishme dhe dyqane tradicionale, qyteti mesjetar i Pragës është një ëndërr në çdo kohë të vitit, e lëre më për muajt e vjeshtës që konsiderohen nga shumë si më romantikët.

Shëtitjet në lumin Vltava që duket se e ndan qytetin në dysh, urat e mrekullueshme që lidhin njërin breg me tjetrin, arti magjepsës që “fshihet” pothuajse në çdo cep të Pragës, në sheshet e vogla, në ngushticën me kalldrëm, rrugëve dhe muzeumeve mbresëlënëse, këto janë vetëm disa nga arsyet pse duhet të ndaloni në Pragë, për tre ditët më të paharrueshme, romantike. Në sfond është gjithmonë Kalaja mahnitëse e Pragës, një nga kështjellat më të vjetra në botë.

Sot brenda saj janë zyrat e Presidencës së Republikës Çeke, por për shekuj ka qenë selia e mbretërve çekë, e Perandorisë së Shenjtë Romake, si dhe e Presidentëve të Çekosllovakisë dhe Republikës Çeke. Nga shtëpia e Franz Kafkës, ora astronomike e famshme dhe shumë e fotografuar Orloj me figurat e saj të lezetshme dhe të animuara dhe Teatri i famshëm i Zi në Mala Strana me Kullën Eifel në miniaturë  dhe, natyrisht, Urën e Charles shumë fotogjenike, mjedisi këtu duket si diçka nga një përrallë mesjetare ose një grup nga një film i periudhës.

Në një pjesë të caktuar të urës do të shihni edhe bravat e njohura të dashurisë, të cilat çiftet që vizitojnë kryeqytetin çek pëlqejnë t'i varin aty si shenjë e dashurisë së tyre të madhe. Për eksperiencën e fundit romantike në Pragë, ju duhet vetëm të qëndroni pranë lumit dhe të zgjidhni një nga restorantet e shumta elegante të zonës për një darkë të paharrueshme me pamje nga perëndimi i diellit që ngjyros të gjithë qytetin në ngjyrën e artë-portokalli.

Vjena për ata që e duan historinë

Nuk duhet t’i humbisni/ 5 destinacione fantastike në Evropë,

Nëse ju pëlqejnë përrallat, filmat e periudhës dhe tregimet për Princeshën Sissy, atëherë kryeqyteti madhështor dhe shumë romantik i Austrisë është destinacioni i përsosur për ju.

Mes ndërtesave të larta, moderne, dhjetëra dyqaneve teknologjike dhe butikëve të panumërt të markave kryesore të modës, qendra historike e Vjenës, një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s që nga viti 2001, duket si një perlë e papritur e sjellë sot nga një botë e largët dhe shumë e ndryshme.

Vendasit e quajnë atë  Innere Stadt,  që do të thotë 'qytet i brendshëm' dhe kjo është ajo që është në të vërtetë: një qytet i vogël, magjepsës, i lashtë i rrënjosur brenda një kryeqyteti të madh, një qytet brenda një qyteti tjetër, të dy ndryshojnë në shumë mënyra, por trashëgimia e njëri është i përhapur dhe i dukshëm në zemrën e tjetrit.

Rejkjavik për aventurierët

Nuk duhet t’i humbisni/ 5 destinacione fantastike në Evropë,

Rejkjavíku i largët, i ftohtë, por i bukur është një ëndërr e realizuar për entuziastët e udhëtimeve, të cilët shpesh e konsiderojnë Islandën një 'qëllim të përjetshëm'. Një vend magjik, pothuajse i botës tjetër, i shkëputur nga pjesa tjetër e Evropës. Me ritmet e veta, realitetin e vet të dallueshëm, zakonet e veta, moralin e vet. Përballë Grenlandës së ngrirë, Islanda është një destinacion me interes unik gjeologjik falë pozicionit të saj në hartën botërore. Që do të thotë se nëse ju dhe partneri juaj i doni aventurat, nuk ka vend më të mirë në botë për të kaluar disa ditë të paharrueshme në një arratisje që të dy do ta mbani mend për një kohë të gjatë.

Paris për tradicionalistët

Nuk duhet t’i humbisni/ 5 destinacione fantastike në Evropë,

Për shumicën, Parisi është, pa dyshim, destinacioni më romantik në botë. Krahas Santorinit, Maldiveve dhe Venecias, është në krye të listës së destinacioneve kryesore në planet për çifte dhe sigurisht për një muaj mjalti të paharrueshëm. Është pamja e perëndimit të diellit të vonë pasdite nga kodra e Montmartrit, janë shëtitjet e pafundme nëpër rrugët me kalldrëm të Quartier Latin dhe lundrimi në mbrëmje në Seine me Kullën Eifel të ndriçuar si sfond. Në fund të fundit, nuk është rastësi që kryeqyteti i Francës njihet edhe si "Qyteti i Dashurisë".

Rezervoni një hotel të vogël parizian në qendër të qytetit, zgjidhni një boulangerie lokale për një mëngjes shumë komod, vizitoni disa nga muzetë më të famshëm në planet, si Luvri, muzeu Orsay ose muzeu i Rodinit , për të parë nga afër disa nga veprat më të mëdha të artit që do të shikoni ndonjëherë. Pini kafe në kopshtin e muzeut Petit Palais, i cili është ndoshta kopshti më i bukur në të gjithë kryeqytetin francez. Shëtisni nëpër lagjen Montmartre dhe pozoni me të dashurin tuaj përpara Murit të Dashurisë, piknik me verë dhe sanduiçe në dorë në brigjet e lumit. Shfletoni libraritë e vogla dhe të bukura të Marais dhe Saint Germain.

Gjërat romantike që mund të bëni në një udhëtim në Paris me të dashurin tuaj janë vërtet të pafundme, megjithatë nëse do të na duhej të zgjidhnim vetëm një, atëherë do të ishte padyshim një darkë shumë atmosferike në një restorant mahnitës me yje Michelin për një eksperiencë kulinare cilësore të paimagjinueshme.

Kuzhina franceze është një arsye në vetvete për të vizituar Parisin dhe restorantet vërtet shumë të mira nga të cilat mund të zgjidhni janë fjalë për fjalë të panumërta. Ju rekomandojmë të shkoni për vlerën për paratë, pasi në kryeqytetin francez një darkë në një restorant me yje Michelin mund të jetë shumë e shtrenjtë.

Për opsionin më ekonomik, zgjidhni Le Procope historik në Saint Germain, një nga restorantet më të vjetra në Evropë, ku dikur hante Napoleoni dhe, para Napoleonit, vetë Marie Antoinette. Ka menu të dizajnuara posaçërisht me çmime shumë të mira, kështu që ju keni mundësinë të shijoni një drekë apo darkë fantastike në një vend shumë klas me një histori të madhe që duket si një muze i vërtetë.

Nëse, nga ana tjetër, dëshironi një eksperiencë të kuzhinës së lartë, atëherë rezervoni një tavolinë në restorantin fantastik të hotelit Le Meurice, për një darkë që duket sikur është marrë nga pallati i Versajës. Do të paguani rreth 300 euro për person pa verë, por po flasim për një nga top propozimet e kuzhinës, të firmosur nga shefi i famshëm Alain Ducasse, që mund ta gjeni në Paris./ CNA

Lajmet e fundit nga